Yerel yönetim anlayışındaki değişmeler ve Türkiye'de belediye gelirleri ve harcama politikaları 1982-2004
The changes in the concept of local government and an analysis of the councils' income and expenditure in Turkey
  1. Tez No: 186885
  2. Yazar: CEMAL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUBA ONGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
İnsanların yerleşik düzene geçmesi ile birlikte kent olgusu da ortayaçıkmıştır. Sanayi Devrimi ile birlikte ise, kentleşme ivme kazanmış, bu dayerel sorunların çeşitlenmesine ve çoğalmasına neden olmuştur. Çeşitlenenve çoğalan yerel nitelikteki sorunların merkezi idare tarafındançözümlenmesinin getirdiği güçlükler, toplumsal yapıdaki gelişmelere koşutolarak demokrasi bilincinin gelişimine ve yerinden yönetim-yerel yönetimkurumlarının gelişmesine neden olmuştur. Yerel yönetimler içerisinde enönemli işlevi ise belediyeler almıştır.Küreselleşme kavramıyla birlikte geleceğin toplumu açısından önemkazanan diğer bir faktör ise yerelleşmedir. İnsan hakları, demokratikleşme veçevre sorunlarına uluslararası boyutta çözüm arayışları, dünyadaküreselleşmeye ivme katarken, teknoloji ve iletişimdeki gelişme deyönetimlerde merkezi yapılardan uzaklaşmayı ve yerelleşmeyi öneçıkarmıştır. Öte yandan küreselleşme, yeni uluslararası ve uluslarüstükuruluşları oluşturarak, siyasal yönden örgütlenmeyi de gündeme almıştır.Ulusal devletler eski güçlerini kaybederken, yönetimdeki bazı yetkilerini yerelyönetimlere bırakmaktadırlar. Yani dünya genelinde kabul gören?subsidiarity? ilkesi uyarınca hizmetlerin, hizmete en yakın birimler tarafındanyerine getirilmesi esastır. Dünyada bu gelişmeler yaşanırken ülkemizde yerelyönetimlere yeterli önem verilmemiş, merkezi yönetimin bir alt birimi olarakbakılmıştır. Yerel yönetimlerin özerkliğine mesafeli yaklaşılmış, özelliklebelediyeler yetki ve gelir kaynakları bakımından merkezi yönetime bağımlıbırakılmıştır.Bu açıklamalar ışığında tez çalışması; yerel yönetim anlayışındakideğişmeler, Türkiye'de yerel yönetimlerin ekonomik anlamda konumları veAB-Türkiye bağlamında yerel yönetimler olmak üzere üç ana bölümdenoluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the process of industrialisation, the central governments couldnot deal with the consequences of this process. Therefore, the developmentof local governments in general, and the development of councils in particularhave gained importance. Hence, the councils? objectives and responsibilitieshave been enormously widened.In today?s world, the development of local governments plays animportant role in the democratisation process, the improvement of humanrights and the protection of environment. In the age of globalisation, giventhat central governments have lost their powers and importance, localgovernments have became the major actors on the agenda.Under the light of these developments, this study aims to analyse thechanging role of local governments, especially of the councils in Turkey. Thisstudy consists of three main parts: In the first part, the changes in theconcept of local government are examined. The second part focuses on theeconomic structures of the local governments, especially of the councils inTurkey. In the last part, a comparative analysis between the economic andlegal structures of the local governments in the EU and Turkey is conducted.