Kadı Siraceddin el-Ürmevi ve Metaliu'l-Envar (tahkik, çeviri, inceleme)
Kadı Siraceddin el-Ürmevi ve Metaliu'l-Envar (edition, translation, critique)
- Tez No: 186899
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1052
Özet
Üç cilt olan bu çalışmada, Kadı Sİraceddin el-Ürmevû'ninMetâliu'l-Envâr isimli eserini tahkik ettim ve tercümesini yaptım. Sonciltte ise Ürmevû'nin Metâliu'l-Envâr'daki görüşlerini Aristo, Farabû, İbnSina ve F. Razû'nin görüşleriyle mukayese ettim.Ürmevû 13. yüzyılın en önemli mantıkçılarındandır. Müteahhirinmantık geleneği içerisinde yer almıştır.Metâliu'l-Envâr, Ürmevû'nin bir diğer eseri olan Beyânü'l-Hakk'ınbir özetidir. Beyânü'l-Hakk ise doğrudan F. Razû'nin Mulahhas isimlieserine dayanır. Mulahhas da Mebâhisü'l-Meşrikıyye'ye dayanır. Bununlabirlikte dört eser de İbn Sina'nın Şifâ'sına dayanırlar.Ürmevû, Metâliu'l-Envâr'ı iki bölümde incelemiştir. Birinci bölümüMantık, ikinci bölümü ise Hakikû Bilimlerdir. Hakiki Bilimler bölümü dedört kısma ayrılmaktadır: Birincisi el-Umûru'l-Âmme, ikincisi Arazlar,üçüncüsü Cevherler, dördüncüsü ise İlahiyât'tır.Mantık bölümünde iltizam, delalet ve kıyasın dördüncü şekli gibikonularda kimi özgün düşüncelere sahiptir.Arazlar bölümünde, zamanla ilgili olarak Meşşaû düşüncedenayrıldığı noktalar vardır.Cevher bölümünde, cismin tanımı, nefsin idrakleri konusunda F.Razi'yi izler.İlahiyât bölümünde ise Allah'ın sıfatları konusunda Meşşâlik'ekarşı ciddû eleştirileri vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, is three volume, I edited and translated the booknamed Metâliu?l-Envâr of Kadı Siraceddin el Ürmevû, and I also comparedhis thoughts with Aristo, Farabû, İbn Sina and Razû?s thoughts in the thirdvolume.Ürmevû is one of the important logicians in thirteenth century. Hewere involved in the müteahhirûn logician tradition.Metâliu?l-Envâr is a summary of his another work, namedBeyânü?l-Hakk. It relies on Mulahhas of F. Razû, it also on Mebâhisü?l-Meşrikıyye. However that four works rely on Şifâ.Ürmevû divided Metâliu?l-Envâr into two sections. The first sectionis Lojic and the second section is The Real Sciences [el-`İlmü?l-Hakikû].The Real Sciences is the four divisions: Its first is el-Umûrü?l-Amme, thesecond is Accidents, the third is Substances, the fourth is Knowledge ofGod.In the section of Logic, Ürmevû has original ideas about such asiltizam, significations [delâlât] and fourth type of syllogizm.In the section of Accidents, he separated from Meşşâû thoughtabout the time.In the section of Substances, he followed F. Razû about thedefinition of the body [cism] and sensation of the soul.He critized the Meşşâizm seriously about the attributes of God inthe section of Knowledge of God.