Türkiye'de tekstil sanayinin 1980-2000 yılları arasındaki durumu ve mekansal dağılımı
The situation and residential distribution of textile industry between the years 1980-2000 in Turkey
- Tez No: 186944
- Danışmanlar: PROF.DR. E. MURAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmayı yapmamdaki amacım, Türkiye'de; yarattığı istihdam, ihracattaki önemlipayı, üretim sürecindeki katma değer ve ekonomik kalkınmada öncü özelliğiyle önemli biryere sahip olan tekstil sektörünün 1980-2000 yılları arasındaki durumunu, yapısal özelliklerinive mekansal dağılımını, diğer ülkelerle olan rekabet gücünü belirleyip gelecektekipotansiyelini ortaya koymaktır.Türk Tekstil Sanayi'nin Osmanlının son döneminden 2000'li yıllara kadar tüm imalatsanayi içinde ne kadar önemli bir yerde olduğu ve özellikle 1980'li yıllardan sonra ihracatadayalı sanayileşme politikasının benimsenmesiyle ülke ekonomisine büyük bir katkı sağladığıgörülmüştür.Dünya ve Türkiye'de tekstil ve hazır giyim ithalat ve ihracatları grafiklerine bakılarakgelişmiş ülkelerin daha çok beceri ve sermaye-yoğun üretime önem verdikleri, teknolojiközellikler ve endüstriyel tekstilde yoğunlaştıkları görülmüştür. Gelişmekte olan ülkeler isedaha çok emek-yoğun üretime önem vermiş ve özellikle hazır giyim sektöründe söz sahibiolmuşlardır. Türkiye, hammadde ve ucuz iş gücü avantajıyla AB ülkelerine göre daha iyikonumda iken en rakipleri olan Çin, Hindistan gibi Asya ülkelerine karşı zor durumdadır.Çalışmamızda bu ülkelerle rekabet öğeleri incelenmiş ve özellikle 2005 yılından sonrakotaların sona ermesiyle gelecekte sektörle ilgili hangi önlemlerin alınması gerektiğisaplanmıştır.Türk Tekstil Sektörünün yapısal özelliklerinin mekânsal dağılımı AB bölge birimlerisınıflandırmasına göre (NUTS Bölgeleri) haritalar yardımıyla incelenmiş ve sektörün hemenhemen her bölgeye yayıldığı görülmüştür.Sonuçta Türkiye'nin bu sektördeki avantaj ve dezavantajları ortaya konularakgelecekteki potansiyeli belirlenmiş ve sektörün ayakta kalabilmesi için moda-marka yaratarakkoleksiyon sahibi sektör olması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
My aim to make this work is to bring up the potential of textile sector which has animportant part in economical progress with its leading feauture, creates employment, has animportant part in export and has value added tax in production progress by identifying itssituation between the years 1980-2000, its structural feautures, its residential distribution andits rivalry power against the other countries.From the graphics about textile and ready-made clothing in Turkey and in the world, itis seen that developed countries give importance to talent ad dense capital production andfocus on technological feautures and industrial textile. Where as developing countries givemuch more importance to dense work production and especially has an authority in ready-made clothing. With the help of raw material and cheap productive power, Turkey has a betterposition against Europe Unity countries but has difficulty against Asia countries like Chinaand India which are its rivals. In our work rivalry factors against these countries were studiedand especially with the end of quotas after the year 2005, it is determined that whichprecautions must be taken about the sector.According to Europe Unity units, with the help of maps Turkish Textile Sector?sresidential distribution of structural feautures was studied and it is seen that the sector isalmost distributed to each region.As a result by bringing up the advantages and disadvantages of Turkey in this sector, itspotential in future was identified and it was emphasized that by creating fashion trademark itmust be a sector which has a collection.