Babil sürgünü sonrası Ezra önderliğinde Yahudiliğin yeniden yapılandırılması
Restoration in Judaism leadership of Ezra after the Babylonian exile
  1. Tez No: 186969
  2. Yazar: ALİ OSMAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ ADAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin girişbölümünde, çalışma hakkında genel bilgiler verildikten sonra, YahudilerinBabil sürgünü ele alınmıştır. Babil sürgünü tarihsel bir olay olarak işlenmiş,sürgünün Yahudiler üzerindeki siyasû, ekonomik, dinû ve kültürel etkilerianlatılmıştır.Birinci Bölüm'de; Pers imparatorluğunun bölgeye hâkim olmasıylabirlikte, Babil esaretinin sonra ermesi ve Yahudilerin Filistin'e dönüşleri elealınmıştır. Daha sonra sürgün dönüşü sonrasında Yahudilere liderlik yapanŞeşbatsar, Zerubbabel, Nehemya ve Ezra'nın Kudüs'te yaptığı çalışmalarverilmiştir. Bu bölümde son olarak, sürgünden dönen Yahudilerle Samirilerarasındaki çatışmalar hakkında bilgi verilmiştir.kinci Bölüm'de; Ezra'nın tarihsel ve dinsel kimliği Tanah ve rabbinikkaynaklardan hareketle ortaya konmuştur. Ezra'nın yazdığı söylenen kanonikEzra ve Nehemya kitaplarıyla; Ezra tarafından yazılmayan, ancak ismineatfedilen apokrif 1. Esdras ve 4. Ezra kitapları hakkında tanıtıcı bilgilerverilmiştir. Bu bölümde ayrıca, Ezra'nın misyonu ve Kudüs'teki reformlarıayrıntılı olarak anlatılmıştır. Ezra'nın gerçekleştirdiği reformlar, Tevrat'la ilgilidüzenlemeleri, Yahudi kimliğiyle ilgili reformları, Yahudiliğinkurumsallaşmasıyla ilgili faaliyetleri ve Yahudiliğe yaptığı ilaveler şeklinde dörtbaşlık altında ele alınmıştır.Tezin sonuç kısmında; Yahudi tarihinde Babil sürgünüyle başlayan veEzra'nın reformlarıyla son bulan dönemin genel bir değerlendirmesi yapılmış,tarihsel ve dinsel bir kimlik olarak Ezra'nın Yahudilik'teki yeri ve önemiyleilgili ulaşılan sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consist of three chapters. In the introductory chapter, aftergiving general information, Babylonian exile of Jews is helded. Babylonianexile is worked as a historical event, and political, economic, religious andcultural effects of the exile on Jews are explained.In the first chapter, with dominating on area of Persian Empire, endingBabylonian captivity, and returning Jews to Palestinine are discussed. After theexile Sheshbatsar, Zerubbabel, Nehemiah, and Ezra?s Works are presented. Inthis chapter, conclusively, on conflicts between Jews and Samiries areinformed.In the second chapter, with starting rabbinic and Tanah sources,historical and religious identity are exhibited. Introductory information aregiven on the canonical books of Ezra and Nehemiah that was said writing fromEzra, not writing from Ezra, but attributed to him apocryphal books of 1. Esdrasand 4. Ezra. In this chapter, also, mission of Ezra, and reforms in Jerusalemare discribed comprehensively. Reforms realized from Ezra are discussed fourtitles as arrangements of the Old Testament, reforms about Jews identity, hisactions on institutionalization of Jews and additions to Jews.In the conclusion chapter, period which starting with Babylonian Exilein the history of Jews and conclusing with Ezra reforms is generally evaluated.Conclusions achieved from the study about Ezra?s place and importance inJews as a historical and religious identity are emphasized.