Türkiye ile Yunanistan arasında mübadele meselesi (1923-1930)
Questions exchange of minorities between Turkey and Greece (1923-1930)
  1. Tez No: 186981
  2. Yazar: İBRAHİM ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
XX. yüzyılın başlarında dünyada büyük devletler ve imparatorluklar yıkılmış,yerlerine yeni ulus devletler kurulmuştur. Toprağa dayalı büyük imparatorluklar üzerindekurulan bu ulus devletlerin en önemli özellikleri kendi sınırları içerisinde homojen bir yapıoluşturmayı amaçlamış olmalarıdır. Bu amaç özellikle Balkanlarda birçok milletin göç etmesisonucunu doğurmuştur. Bulgar, Yunan ve Türklerin etkilendiği bu hareketler sonucunda enbüyük göç hareketiyle Türkler karşı karşıya kalmıştır.Yunanlıların uluslaşma politikaları ve propagandaları sonucunda iki devlet arasındazorunlu hâle gelen bu göç, 1923 yılında Lozan Konferansı sırasında resmen kabul edilmiştir.Bu antlaşma ile 1.200.000 Rum Anadolu'dan Yunanistan'a, 463.000 Müslüman Türk deTürkiye'ye göç etmiş, bu göç beraberinde sosyal, ekonomik ve kültürel birçok problemi deberaberinde getirmiştir. Türk nüfusu azaltmak ve bölgeyi Rumlaştırmak için yapılanpropaganda ve politikalar sonucunda işgal edilen Batı Anadolu üzerinde sözde tarihimirasçılık iddiaları sürekli tekrarlanmakta, Yunan Meclisi'nde ?Küçük Asya'da KatliamGünü? adı altında kabul edilen sözde katliam iddialarının propagandası yapılmaktadır. Biz buçalışmada söz konusu propagandalara tarihi gerçekler çerçevesinde ilmi cevaplar vermeyi vegerçeği gün yüzüne çıkarmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
In the early XX. century, new national countries were founded in here, instead of bigstates and empires fell down in the world. These news countries, which were founded on thearea where the big empires were based on land, are particularly their most importatnt purposeoccured as a homogeny structure in the own border. This aim, particularly, caused that a lotof nations migrated in the Balkans. Bulgarian, Greek and Turks were affected from thesemovements and Turks met face to face this big migration movement.The policies of get nation of Greeks and the result of their propagandas between twocountries, this migration became compulsory and in 1923, at during the Lousanne Conference,it was accepted officially. According to this agreement 1.200.000 Greek of Turkish nationalymigrated from Anatolia to Greek and 463.000 Moslem Turks also migrated from Grek toTurkey. In addition to this brought together a lot of social, economic and cultural problems.To reduce Turkish population and the result of propaganda and policies to get Greek in thisregion, taken over on West Anatolia, supposedly, the claims of historical heritage arecontinual repeated. In the Greek parliamentary, called under the ?Small Asia Massacre Day?,accepted supposedly the claims of massacre propagandas are performed. Our purpose is inthis study to give scholary answers in the frame of the historical truths and to obtain truths forclarification of this supposedly events.