Yeminli mali müşavirlerin vergisel sorumluluğu
  1. Tez No: 186987
  2. Yazar: OYTUN CANYAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizde esas itibariyle idarenin vergi denetim yükünühafifletmek ve bu yolla vergi kayıp ve kaçaklarını asgariye indirmek için oluşturulan?yeminli mali müşavirlik? mesleğinin vergi hukukundaki konumu ve bu konumabağlanan hukuki sonuçlar saptanmaya çalışılmıştır.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilk olarak, daha sonrayapılacak saptamalarda belirleyici olması nedeniyle yeminli mali müşavirlerin vergihukuku ilişkisindeki konumu saptanmıştır. Bu amaçla, öncelikle, vergi ödevi ilişkisiincelenmiş ve yeminli mali müşavirlerin bu süreçteki konumları üçüncü kişi ödevliolarak saptanmıştır. Daha sonra ana hatları ile vergi sorumluluğu ve üçüncü kişiödevlilerin vergisel sorumluluğu, bu kurumların tabi oldukları ilkeler ile vergi yargısı veidaresi karşısındaki konumları da dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikincibölümünde ise, birinci bölümde çıkarılan sonuçlarla bağlantılı olarak, yeminli malimüşavirlerin başta tasdik ödevi olmak üzere yükümlendirildikleri tüm vergisel ödevlerve ödevlerin yerine getirilmemesine bağlanan idari ve cezai yaptırımlar detaylı birbiçimde incelenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'deki yeminli mali müşavirlik sistemininciddi hukuka aykırılıklar taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is intended to determine the legal position of ?certified publicaccountants? in tax law which aims at reducing the work load of tax auditing duty of therevenue services and by this way to minimize the tax losses and frauds and also todetermine the legal consequences which derive from this position.The study comprises of two chapters. In the first chapter, firstly, because it has adetermining factor in the latter discussions, the legal position of the certified publicaccountants in relations arising from tax law has been established. To this end, beforeall else, the legal relationship deriving from tax law has been analyzed and the positionof certified public accountants in this process has been identified as a third partyobligator. After that, main features of tax liability and the tax liability of third partyobligators also the principles which these parties are subject to have been evaluatedconsidering their position against tax courts and tax authorities. In the second chapter, inrelation with the consequences of the first chapter, all tax obligations which certifiedpublic accountants are liable for, mainly the duty of ratification and administrative andcriminal sanctions arising from non-implementation of these obligations have beenanalysed in detail. In conclusion, it is thought that certified public accountancy systemin Turkey involves severe illegalities.