Demokrat Parti kongreleri, bildirileri
Congresses and declarations of Democratic Party
- Tez No: 187074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Beral AlacıTürkiye'de çok partili sisteme geçiş Atatürk döneminden sonra 1945 yılına dekgerçekleştirilememiştir. 1945 yılına gelindiğinde gerek iç gerek dış politikadaki gelişmeler?çok partili hayata geçişi bir gereksinim haline getirmiştir. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarınardından çok partili hayata 1946 yılında geçilebilmiştir. Çok partili siyasal hayatın en önemlipartisi 1946 (7 Ocak) da kurulan Demokrat Parti olmuştur. ?Adnan Menderes, Celal Bayar,Fuat Köprülü ve Refik Koraltan? ın kuruculuğunu yaptığı parti 1950 yılında yapılan ?14Mayıs? seçimlerinin ardından iktidar olmuştur. Böylece 10 yıl boyunca devam edecek olanDemokrat Parti iktidarı başlamıştır. Demokrat Parti'nin 10 yıllık iktidarı süresinde aldığıkararlar yaptığı icraatlar Türk Siyaset Tarihi açısında büyük önem taşımaktadır.Türk Siyaset Tarihi açısından önemli bir yer tutan diğer bir hususta Demokrat Partibünyesinde toplanan kongreler ve bu kongreler sürecinde yayınlanan bildirilerdir. DemokratParti'nin 14 yıllık siyasi hayatı boyunca toplam 4 genel kongre toplanmıştır. Tamamı AnkaraBüyük Salonda toplanan kongrelerin ikisi iktidar öncesi (1947 ve 1949) ikisi de iktidarsonrası ( 1951 ve 1955) yapılmıştır. Demokrat Parti iktidar olmadan önce toplanan ilk ikikongresinde liberal bir anlayış sergilemiştir. Özellikle ilk kongre Türkiye'de daha öncebenzeri görülmemiş bir özgürlük mantığı çerçevesinde yaşanmıştır. ktidar sonrasında iseDP.nin izlediği baskıcı politika kongrelere yansımıştır. Bu nedenle 1951 ve 1955 `de yapılankongreler daha baskıcı bir havada gerçekleşmiştir. DP'nin kongrelerinin yanı sıra bukongrelerde ve öncesinde ilan ettiği bildiriler de önem taşır.Bu bildiriler de dönemin siyasalortamında ciddi etkiler yapmıştır.Hazırlanan bu tezde DP kongreleri ve bildirileri ele alınmış, dönemin siyasal ortamıyansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Beral AlacıPolitical system having multi-party in Turkey couldn?t verified until 1945 afterperiod of Atatürk. In 1945, internal and external political developments have required themulti-party system. Multi-party in our political system have been possible in 1946 afterrequired political studies. Democratic Party established at January 7, 1946 has been mostimportant party of multi-party system. Democratic Party established by Adnan Menderes,Celal Bayar, Fuat Köprülü and Refik Koraltan, have been goverment at 14 May-election in1950. So, Demeocratic Party period continued for 10 ten years, have began. Decisions andperformances during period of Democratic Party, have big importance in Turkish PoliticalHistory.Another big importantmatter in period of Democratic Party are the congresses anddeclarations performed Democratic Party. During 14 years -political life of Democratic Party,4 general congresses have been performed at Ankara Büyük Salon. 2 of them are thecongresses performed at 1947 and 1949 before goverment and the others are the congressesperformed at 1951 and 1955 after goverment .Democratic Party has shown liberal ideas at two congresses performed beforegoverment. Especially, it has supported the freedom idea never shown before.On the other hand, congress performed during goverment, have been efeected by pressingpolicy of the Democratic Party. For this reason, congress at 1951 and 1955 have beenperforemed at opression atmosphere. At the other side of congress, declarations announced atcongresses have big importance. These declarations have serious affects for political life ofthat period.Subject of that thesis is the congresses and declarations of Democratic Party andPolitical life of that period.