Investigation of publicity activities of people's education centers in istanbul
İstanbul ilindeki halk eğitimi merkezlerinin tanıtım etkinliklerinin araştırılması
- Tez No: 187095
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALTINAY KIŞLALI ERGİNBİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Önemi ülkemiz için gün geçtikçe artan konulardan birisi de ?Halk Eğitimi?dir.Örgün eğitim süreçlerinin tercih edilme yoğunluğunu, kabul edilirliğini, bilinirliğini veönemsenirliğini yakalayamamış olan halk eğitiminin devlet eliyle uygulandığı yerler HalkEğitimi Merkezleri'dir. Gelişmekte olan bir topluma özgü olarak düşük eğitimdüzeyindeki halkın kendisine yaşam boyu ve istediği zaman eğitim sunabilecekHEM'lerden haberdar olması çok önemlidir. Öte yanan da HEM'lerin hedef kitleleriningereksinmeleri ile ülke gereksinmelerini bir arada doyurabilmesi için bu iki tarafı da iyitanımalıdırlar. Bu doğrultuda Halk Eğitimi Merkezleri'nin bilgi toplama, planlama, öndeneme-uygulama ve sonuçların değerlendirilmesi aşamalarından oluşan tanıtımetkinliklerini ne denli gerçekleştirdiklerini ortaya koymak bu araştırmanın amacınıoluşturmuştur. Sadece İstanbul İlinde yürütülen araştırma Saha Araştırma Tekniği ileyapılmış olup, İstanbul'da olan 33 Halk Eğitimi Merkezi'nden 11'i ile görüşme tekniğiuygulanarak yapılmıştır. Görüşme sonuçları, ilgili Halk Eğitimi Merkezleri'nin büyükçoğunluğunun tanıtım sürecinden habersiz, dolayısıyla etkili bir tanıtım sürecinden yoksunolduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Adult education is becoming more important every day in our country. People?s EducationCenters (HEM) are government owned centers established for the purpose of providingadult education for everybody. However, these centers fail to attract their target populationsuch as the primary, secondary and higher educational institutions. Unfortunately theycannot attain the level of acceptance, demand and density of these three. It is crucial for apopulation with a low level of education (as in most developing countries) that it is awareof such centers that offer lifelong and flexible education. On the other hand, the People?sEducation Centers also need to know this population?s and the nation?s needs in order tosuccessfully satisfy them. In this direction, the aim of this research was to find out howwell People?s Education Centers gather information, planning, piloting, application andevaluate the results within their publicity efforts. This research was conducted only inIstanbul, in 11 Centers out of the existing 33. Interview technique was administered togather data and survey research technique was used to decide about the research sample.The results show that most of the People?s Education Centers are unaware of the?publicity? process of PR and therefore lack any efficient publicity process.