Klasik Türk müziğinde III.Selim
Selim III. classical Turkish music
- Tez No: 187156
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZETKLAS K TÜRK MÜZ Ğ NDE III.SEL MYıldırım AKTAŞMüzik Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2006Danışman: Yrd.Doç.Dr.Ahmet ALTINTAŞTürk Milletinin müziğe karşı gösterdiği ilginin bu sanattan duyduğu zevk veheyecanın varlığı en eski çağlardan beri bilinir. Arkeolojik kalıntılar, yazılı belgeler,bugün bile varlığını korumuş eski gelenekler, müzik unsurunun toplumun her kesimindekullanıldığını göstermiştir.Çalışmada Klasik Türk müziği başlangıcından bu güne kadar derinlemesineincelenmiş, gelişim evreleri dönemsel olarak gösterilmiş ve Klasik Türk müziğine altınçağını yaşatmış olan III.selim'in hayatının başlangıcından bitimine kadar Klasik Türkmüziğine verdiği önemli hizmetler kapsamlı olarak anlatılmış, III.selim'in bu müzik içinen önemli kilometre taşı olduğu titiz bir incelemeyle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSEL M III N CLASSICAL TURK SH MUSICYıldırım AKTAŞDepartment of MusicAfyon Kocatepe Unıversıty The Instıtute Of Socıal ScıencesMay 2006ADVISOR: Assistant Professor Dr. Ahmet ALTINTAŞWe have known that the existence of Turkish people's pleasure, excitement andinterest they've shown in music for ages. Archeological ruins, briefs and old traditionswhich have saved their existence even today shovved that music component is used inany section of the society.In study, Classical Turkish Music has been analyzed thoroughly from the beginninguntil today, development phases have been shown in terms and the life of Selim III, whoperpetuated the Classical Turkish Music its golden age, fundamental services which heperformed from the beginning to the end comprehensively have been told, the fact thatSelim III is the most important milestone for this music has been displayed with aparticular analysis.