Devlet konservatuvarlarında verilmekte olan viyola eğitiminde çoksesli Türk müziği eserlerin yeri ve önemi
The place and the importance of polyphonic Turkish music pieces in state conservatories
  1. Tez No: 320936
  2. Yazar: LEYLA OSMANZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL PAŞAOĞLU YÖNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Osmanlı Döneminde tanışmış olduğumuz Klasik Batı Müziği, Cumhuriyet döneminde yapılan diğer devrimlerle beraber gelişimini günümüze dek sürdürmüştür. Bu birikim sonucunda günümüzde Klasik Batı Müziğinin ulaştığı yere baktığımızda, eskiye dayanan bir kültür mirası olduğunu görmekteyiz. Saray'ın Klasik Batı Müziğiyle tanışması Kanuni Sultan Süleyman'a gönderilen orkestrayla başlamıştır. III. Selim'in Fransa ve Sicilya konuklarının sundukları gösteri sonucunda etkisinde kalmasıyla Klasik Batı Müzik eğitim süreci başlamıştır.Kuruluşu Osmanlı Dönemine ait olan Mızıka-i Hümayun bünyesinde yetiştirdiği müzisyenler, tarihteki ilk bestecilerimiz olarak yer almaktadır. Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında Atatürk'ün direktifleriyle dönemin yetenekli gençleri Avrupa'ya gönderilmiş, müzik eğitimlerini tamamladıktan sonra yurda dönen genç yeteneklere Çoksesli Türk Müziğini oluşturma görevi verilmiştir. Cumhuriyet Döneminin önemli politikalarından biri olarak bilinmektedir.Günümüzde Türkiye'nin birçok bölgesinde Klasik Batı Müziği eğitimi veren kurumların yaygın olması, Çoksesli Türk Müziğine bu kurumlarda ne kadar yer verilmektedir sorusunu aklımıza getirmektedir. Random yöntemiyle belirlediğimiz Konservatuvarlarda görevli olan ve ulaşılabilen Viyola Öğretim Elemanlarına yöneltmiş olduğumuz soruların sonucunda Çoksesli Türk Müziği Viyola Eserlerine verilen önem araştırmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Western Classical Music that we met in Ottoman Period, sustained its development until our day besides the other revolutions during the Republic Period. As a result of this repertoire, when we look at the position of Western Classical Music reached on our day, we see that it is a cultural heritage of long standing. The introduction of Western Classical Music to the Palace was through the Orchestra that was sent to Kanuni Sultan Süleyman. Western Classical Music education process started after Selim III. was impressed by the performance of the French and Sicilian guests.Musicians educated in Mızıka-i Hümayun which was established in Ottoman Period take their places in history as our first composers. Within the years in which Turkish Republic was being founded, by the instructions of Atatürk, talented young musicians were sent to Europe for further musical education and when these young talents returned home they were assigned to comprise polyphonic Turkish Music. This is known as a significant policy in Republic Period.In Turkey, the popularity of institutions that give the education of Western Classical Music in our day brings our mind the question to what extend they give place to the education of Polyphonic Turkish Music. The research gives place to the answers of the Viola Instructors who are accessible and working at Conservatories which we determined by random method to the questions we directed in relation to the importance given to the Turkish Polyphonic Music Viola Pieces.