Araştırma geliştirme-ekonomik büyüme ilişkisi: Seçilmiş OECD ülkeleri üzerine uygulama
Research and development- relationship of economic growth: Application on selected OECD countries
  1. Tez No: 187159
  2. Yazar: MURAD TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETARAŞTIRMA GELİŞTİRME-EKONOMİK BÜYÜME İLİŞKİSİ: SEÇİLMİŞ OECDÜLKELERİ ÜZERİNE UYGULAMAMurad TİRYAKİOĞLUİktisat Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2006Danışman: Doç. Dr. Selçuk AKÇAYÜlkelerin temel hedefleri ekonomik büyümeyi sürdürülebilir şekilde sağlamaktır.Bunun için ekonomik büyümenin dinamiklerine sahip olmak ve bunları doğru kullanarakgeliştirmek gerekmektedir. Üretim faktörlerinin verimli olarak işlemesi ve üretim sürecineyansımasını sağlayan temel faktör ise teknolojidir. Teknolojinin gelişimi ise ancak Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri ile mümkün olabilmektedir. Ar-Ge harcamalarının arttırılması,üretim süreçlerinde kullanılan teknolojinin yeniliklerle güçlenmesini ve verimliliğinarttırılmasını sağlamaktadır. Artan verimlilik ekonomiye Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın(GSYİH) artışı olarak yansımaktadır. Çalışma bu süreçten yola çıkarak seçilmiş OECDülkelerinde 1970'li yıllardan bu yana yapılan Ar-Ge harcamaları ile ekonomik büyümearasındaki ilişkiyi ?Nedensellik Analizi? çerçevesinde ele almıştır. Ekonomik büyümenindinamiklerinden teknolojiyi, ekonomik büyümenin motoru olarak kabul eden yeni içselbüyüme modellerine dayalı olarak analiz etmektedir. Ekonomik gelişmenin ar-geharcamalarına bağlı olup olmadığını OECD ülkeleri açısından hem uzun hem de kısa vadedeanaliz eden bu çalışma, ekonomik gelişmede teknolojinin önemini vurgular. Çalışmada eldeedilen bulgular, Ar-Ge harcamaları ile ekonomik büyüme arasında nedensellik ilişkisininbulunduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRESEARCH AND DEVELOPMENT- RELATIONSHIP OF ECONOMICGROWTH: APPLICATION ON SELECTED OECD COUNTRIESMurad TIRYAKIOGLUDepartment of EconomicsAfyon Kocatepe University Instute of Social SciencesJune 2006Advisor: Associate Prof. Selcuk AKCAYNations? main goal is to provide economical growth in a sustainable manner. For thisgoal it is requisite to have the dynamics of economic growth and to develop these dynamicsusing them in a proper way. On the other hand the main factor is technology that enableproduction factors operate efficiently and reflect to the production process. Development oftechnology is only possible with research-development (R&D) activities. Increasing of R&Dexpenditure give rise to technology, in the production process, getting stronger and moreproductive. Increasing productivity reflects in economy as increasing gross domestic product(GDP). Moving this point this study analyzes realtionship between R&D expenditures andeconomic growth of chosen OECD members in the frame of ?causality analysis? since 1970s.The technology, one of the dynamics of economic growth, is discussed on the basis of newinternal growth models that accept technology as the engine of economic growth. This study,involves an analysis examining whether economic growth depends upon R&D expendituresboth in the short and long run for chosen OECD countries, emphasizes the importance oftechnology for economic growth. Findings obtained from study demonstrate that there existscausality relationship between R&D expenditures and economic growth.