TRT repertuvarında kayıtlı Segah sazsemailerinin türsel ve biçimsel incelenmesi
Typical and formal study of Segah sazsemai recorded in TRT repertuary
- Tez No: 187171
- Danışmanlar: DR. YUSUF MİRİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ivYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETTRT REPERTUVARINDA KAYITLI SEGAH SAZSEMA LER N N TÜRSEL VEB Ç MSEL NCELENMESÖnay AKANMüzik Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2006Danışman: Dr. Yusuf M R ŞLGeleneksel Türk Müziği tek sesli bir müzik türü olması sebebiyle yüzyıllardıryapısında çok fazla değişim gösterememiştir. Geçmişten bu güne kadar yapılan eserlerebakıldığında bu durum açıkça gözlenmektedir.Ülkemizde halen eğitim ve öğretime devam eden konservatuvarlarda bestecilikalanında çalışmalar yapan çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Bu araştırma bu alandaçalışmalarına devam edenlere kaynak olması amacıyla hazırlanmıştır.Araştırmada Geleneksel Türk Müziği nota arşivinde önemli bir yere sahip olanTRT nota arşivindeki segah sazsemaileri incelenmiş, ilk bölümde makam, segahmakamı, tür, biçim, sazsemai ve müzikal analiz kavramları anlatılmış, ikinci bölümdede TRT repertuvarında kayıtlı segah sazsemailerinin analizi yapılmıştır.Çalışmanın sonucu olarak, incelenen eserlerin yapıları bakımından birbirleriylebenzerlik gösterdiği ve tarihsel süreç içerisinde önemli bir gelişime uğramadığısaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTA TYPICAL AND FORMAL STUDY OF SEGAH SAZSEMA RECORDED IN TRTREPERTUARYÖnay AKANMusic DepartmentAfyon Kocatepe ÜniversityInstitute of Social SciensesJune 2006Advisor: Dr. Yusuf M R ŞLBecause of traditional Turkish Music?s monophony, it hasn?t shown muchchange in structure. This situation is obviously observed when the notes from the pastuntil today has been searched.In our country there are many students that study on composing, who still keepon having their education. This study is prepared for students who keep on their ownstudies on this subject.In this research, segah sazsemai?s in TRT repertuary which take an importantpart in traditional Turkish Music note repertuary have been searched, the terms maqam,species, structure, sazsemai and musical analyses have been explained in the first part,and have been analysed in the second part.As a result of this study, it?s established that the notes that have been searchedhave showed similarity and haven?t shown an important pogress in the historicalprocess.