TRT repertuvarlarında kayıtlı Acemaşiran sazsemailerinin türsel ve biçimsel incelenmesi
Typical and formal study of Acemaşiran Sazsemai recorded in TRT repertory
  1. Tez No: 187172
  2. Yazar: YAVUZ TUTUŞ
  3. Danışmanlar: DR. YUSUF MİRİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
ivYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETTRT REPERTUVARINDA KAYITLI ACEMAŞ RAN SAZSEMA LER N NTÜRSEL VE B Ç MSEL NCELENMESYAVUZ TUTUŞMüzik Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2006Danışman: Dr. Yusuf M R ŞLÇalgısal bir tür olan sazsemainin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla yapılanbu araştırmada TRT repertuvarında kayıtlı bulunan acemaşiran sazsemaileri türsel vebiçimsel olarak incelenmiştir.Üç bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde Türk Müziği'nde tür, biçimve sazsemai konuları açıklanmıştır. kinci bölümde makam ve acemaşiran makamıincelenmiştir. Üçüncü bölümde ise besteciler yaşadığı yüzyıllara göre sıralanarak sözüedilen eserler analiz edilip yorumlanmıştır.Sonuç olarak incelenen eserlerin bazılarının birbiriyle benzerlik gösterdiği, bazıeserlerde türün dışına çıkıldığı, birçok eserin fasıl sazsemaine, birkaç eserinde konsersazsemaine örnek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTA TYPICAL AND FORMAL STUDY OF ACEMAŞ RAN SAZSEMA RECORDEDIN TRT REPERTORYYavuz TUTUŞMusic DepartmentAfyon Kocatepe ÜniversityInstitute of Social SciencesJune 2006Advisor: Dr. Yusuf M R ŞLIn this project, which is made to contribute of the development of sazsemaithat is an instrumental form, acemaşiran sazsemai that are registered in TRT repertoryhave been analyzed in types and forms.Types, forms and the topics of sazsemai have been explained in the first part ofthe project which is composed of three parts. In the second part, maqams andacemaşiran maqam have been analyzed. And in the third part, the tracks have beenanalyzed, paraphrased and the composers have been sorted by centuries which theylived in.Consequently, it has been determined that some of the tracks which wereanalyzed alike with each other, in some tracks it was gone beyond the type, a lot oftracks are example of fasıl sazsemai and some of the tracks are example of consertsazsemai.