Kur'an'da İlm-i Ledünni
Ilm'i Ledunni in the Quran
- Tez No: 187223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İlm-i ledünnû kavramını incelediğimiz bu araştırmamızda, düşünce ekollerininbu kavrama bakış açılarının farklı olduğunu gördük. Bakış açısındaki bu farklılık,doğal olarak ilm-i ledünnû kavramının tanımlarına ve değerlendirmelerine deyansımıştır.Her zaman beşerû bilginin doğru sonucu ortaya çıkardığı söylenemez. İnsanaklı hakikate ulaşmada yetersizdir. Kendi çevresini bile tam olarak kavrayamayaninsan aklının, gaybû hakikatleri kavraması mümkün değildir. İnsan aklı, yanılgı,gaflet ve unutmaya açıktır. İnsan, hakikat arayışında vahyin yol göstericiliğinemuhtaçtır ve onsuz hakikate ulaşması mümkün değildir. Bundan dolayı Allah, gerekpeygamberler gerekse de bu bilgiye mazhar olmuş kişiler aracılığıyla insanların buihtiyacını gidermektedir. Allah, tarihin çeşitli dönemlerinde gönderdiğipeygamberlerle insanları hidayete erdirmek ile yararlı ve zararlı şeyleri onlaraöğretmeyi amaçlamıştır. Bu durum gerek vahiy, gerekse ilham gibi bazı yollarlaolmaktadır. Böylece insanlar aklen yetersiz kaldığı zamanlarda bu desteklerle ayaktakalmışlardır ve bu durum kıyamete kadar devam edecektir. Çünkü insanlar vahyûdesteğe her zaman muhtaçtırlar.
Özet (Çeviri)
We observed at this study the concept of ?ilm al-ledunni? according toIslamic thought schools. As a reality the differences between these schools hadeffected to the definition of concept of ?ilm al-ledunni? and its evaluations.Human knowledge always never suggests the true result. Human reason doesnot adequate to the reach to truth. Humanity can not understand the truths of divinemysteries which as they can not perceive cosmos completely. Human reason isleaning to mistake, to carelessness' and to forgetfulness. Human is in need ofguidance of vahy (revelation) at the searching truth and never reach without it. SoAllah had been removing the need of human with prophets and with the persons whohave this knowledge of divine mysteries. The mission of prophets is to learn tohumans the truth and beneficial works. This situation is possible with some mannerslike vahy (revelation) and as ilham (inspiration). Those support humans when theirreason is insufficient. This situation will continue to till doomsday.