Charles Dickens'ın Hard Times, David Copperfield, Great Expectations, Oliver Twist adlı romanlarında yoksulluk
Poverty in Dickens Novels, Hard Times, David Copperfield, Great Expectations, Oliver Twist
- Tez No: 187224
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BOYUNKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
83ÖZETDickens'ın yapıtlarındaki ortak özellik 19. yüzyılın ikinci yarısında, o dönemİngiltere'sinin sosyal kötülüklerini, Sanayi Devrimi sırasında geniş kitlelerin çektiğiacıları ve özellikle yoksullukları gerçekçi bir bakış açısıyla ele almasıdır. Dickens'ineserlerinin bu denli gerçekçi bir anlatıma sahip olması, gerçek yaşamında edindiğiacı tecrübelerin yazar üzerinde bıraktığı güçlü etkilerin sonucudur.Eserlerini biçimlendiren başlıca iki etken vardır; birincisi, çocukluk yıllarınınutanç verici bir deneyimle geçmesidir. Borçları yüzünden tutuklanmış bir babanınoğlu olan Dickens, ancak aşağı tabakadan yoksul kimselerin çalıştığı bir yerdeçalışmak zorunda kalır. Bu acı günlerin anısı, Dickens'in içinde hiç iyileşmeyen biryara olarak kalır ve bu yaşam tecrübelerini eserlerine oldukça güçlü bir biçimdeyansıtır. İkincisi ise, o dönem İngiltere'de meydana gelen Sanayi Devrimi'nin İngiliztoplumunda yol açtığı büyük değişikliklerin yazar üzerindeki etkileridir. Bu dönemdeeşit olmayan ekonomik ilerlemelerin sermaye sahipleri ile emekçi işçi sınıfı arasındaoluşturduğu dengesizlikler oldukça güçlü bireysel ve sosyal tepkilere yol açar.Charles Dickens da bu dönemde acımasız bir sefalet ve açlığa hızla sürükleneninsanların yaşam öykülerini gerçekçi ve eleştirel bir yaklaşımla gözler önüne serer.Yoksulluğu sebep, sonuç, çözüm ve benzeri açılardan ele alan Dickens, buolguyu romanlarındaki şahıslar yoluyla toplumsal hale getirir. Bu bakımdan yazarınele aldığı yoksulluk olgusunun çeşitli açılardan sınıflandırılması ve bunların ayrıbaşlıklar halinde sunulmasının faydalı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
84ABSTRACTThe common characteristic in the works of Charles Dickens is the socialwickedness, the suffering of mass during the Industrial Revdution and especiallypoverty. Having such a realistic narration in his works is the result of the deep impactof the negative experiences he had in his real life.There are two main aspects shaped the works of Charles Dickens; first, hischildhood is spent with embarrassing events. He is a son of a father, who has beenarrested for his debts, and has to work in places where only people of lower statuswork. The memory of those painful days stays as a never healing wound in Dickens?inner life and he reflects this feelings tohis works strongly. The second aspect in hisworks is the influence and change in the English society caused by the IndustrialRevolution in England. The imbalance between capital owners and the working classcaused by the unjust develepment of economy lead to strong individual and socialreactions.Dickens, who deals with poverty by cause, effect, solution, and etc., carriesthis fact to society via his characters in his novels. Therefore, it has been considereduseful to take the fact of poverty of Dickens, from different aspects, under differentheading.