Bekir Yıldız'ın hayatı ve romanları
Bekir Yıldız's life and novels
  1. Tez No: 187289
  2. Yazar: GÜLİZAR ÜRKEK YAKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bekir Yıldız yazdıklarıyla bir döneme -1970'ler- damgasını vurmuş, toplumsal çizgideeserler vermiş önemli yazarlarımızdandır. Türk edebiyatındaki yeri ve önemi romanlarından çoköyküleriyle olmuştur. Çünkü ?Reşo Ağa? adlı eseriyle edebiyat dünyasında tanınmasıylahikâyeciliğimiz yeni bir soluk kazanmış, Türk hikâyeciliğinin yönü Sait Faik çizgisindekibunalımcı ve içe dönük edebiyattan, Sabahattin Ali Çizgisindeki toplumsal edebiyatayönelmiştir.Bekir Yıldız her ne kadar Türk edebiyatına hikâyeciliğiyle damgasını vursa da biz buçalışmamızı romanlarıyla sınırlandırdık. Çünkü hikâyeciliği üzerinde çok söz edilmesine rağmenromancılığı üzerinde pek durulmamıştır.Yıldız'ın beş romanından üçü-Türkler Almanya'da, Halkalı Köle ve Aile Savaşları-otobiyografik karakterlidir. Yani Yıldız bu üçündeki olayları kendi yaşamından fazla birdeğişiklik yapmadan olduğu gibi aktarmıştır. ?Türkler Almanya'da? adlı eseri ilk yazılan ve hiçilgi görmeyen romanıdır. Yazar her ne kadar bu kendi bastığı ilk kitabıyla edebiyat dünyasınagirse de kitabı hiç ilgi görmemiştir. Yıldız bu eserinde Almanya'da yaşadığı dört yılıngözlemlerinden oluşan anılarıyla, her iki kültürün -Türk ve Alman- kıyaslamasını yaparakorada bilinçsizlikten tükenen insanlarımızı anlatır. ?Halkalı Köle ve Aile Savaşları? birbirinindevamı niteliğinde iki eserdir. Yazar bu iki eserle ?evlilik kurumu?nun sorgulamasını veeleştirisini yapar. ?Halkalı Köle?de birinci evliliğini ve boşanma çabalarını anlatırken ?AileSavaşları?nda ilk eşinden boşanmasıyla birlikte, hemen arkasından yaptığı ikinci evliliğini veçalışan kadınların sorunlarını işler.Yıldız'ın konusunu slam tarihinden alan tek eseri ise ?Ve Zalim Ve nanmış Ve Kerbela?adlı romanıdır. Yazar tarihte yaşanmış ?Kerbela? olayından yola çıkarak günümüz olaylarına -12 Eylül 1980- göndermeler yapar. Yazarın son romanı ?Darbe?de ise açıkça 12 Eylül 1980darbesiyle yaşanan olaylar ve yozlaşan değerler eleştirilir.Sonuç olarak yazarın romanları da hikâyeleri gibi toplumsal çizgide verilmiş eserlerdir.
Özet (Çeviri)
Bekir Yıldız is one of our significant authors who has branded a period with his writingsand has delivered various Works of art within the social line. His position and importance forthe Turkish literature has been through his short stories rather than his novels. This is becauseour narrating has gained a new breath as he became known in the literature community with hisstory named as ?Reşo Ağa?; and also because Turkish narrating which used to be in line withSait Faik?s depressive and covertive literature moved towards social literature that is in line withSabahattin Ali.Even if Bekir Yıldız has branded Turkish literature, we have limited this study his novels.This is due to the fact that although a lot has been said about his narrating, his novels have notbeen dwelt upon.Three of the five novels of Yıldız- Turkish n Germany, Ringed Slave and Family Wars-are based on outobiographic characters. In other words, Yıldız has narrated the events in thesethree novels without changing much from his own life. His piece of work called ?Turkish inGermany? is his first writing and his novel that ever caught attention. Even though the authorjoined the literature community with this first book that the published himself, it never caughtattention. In this work, Yıldız describes his memories from the four years he spent in Germanyand through the comparison of the two cultures-Turkish and German- he tells about ourpeople that get exhausted there due to unconsciousness. ?Ringed Slave? and ?Family Wars? aretwo boks that are the continution of each other. In these two boks, the author interrogates andcriticizes the ?marriage institution?. While he tells about his first marriage and his divorceefforts in ?Ringed Slave?; in the ?Family Wars?, he talks about his second marriage that hemade right after breaking up his first wife together with his first wife, and about the problems ofworking women.The only work of art by Yıldız whose topic is based on Islam history is the novel named as?And The Cruel, And The Believer, And The Kerbela?. The author touches upon the recentevents-12 September 1980- through the ?Kerbela? incidence that has happened in the history .On the other hand, in ?Stroke? which is the last novel of the author , explicitly criticizes and thedegenerated values following the 12 Septenber 1980 stoke.To sum up, novels of the authors are also pieces of work that are in the social line just likehis short stories.