Bankacılık sektöründe, kredi riskinin doğmasını önlemeye yönelik politikalar ve bir uygulama
Effect of credit diversification for prevention of credit risk in banking sector and an application
  1. Tez No: 187315
  2. Yazar: FEYZA DEREKÖY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMALETTİN ÇONKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada kredi risk yönetiminde bankaların uyguladıkları, kredi riskinin doğmasınıönlemeye yönelik politikalar incelenmiştir. Öncelikle kredi riski ile kredi risk yönetimikavramları ele alınmıştır ve kredi risk yönetiminde uygulanan politikalar açıklanmıştır. Dahasonra bu politikalardan kredi çeşitlendirmesinin, kredi riskini azalıp azalmadığı, Türkiye'defaaliyet gösteren ticari bankalar üzerinde yapılan bir uygulamayla belirlenmeye çalışılmıştır.Uygulama sonuçları, ticari bankaların kredi portföylerini sektörel olarak ortalama düzeydeçeşitlendirdiklerini ancak çeşitlendirmenin bankaların kredi riskini etkilemediğinigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at investigating the preventing policies applied by banks for thecredit risk. Following the comprehensive analysis of the concepts of the credit risk and creditrisk management, the study explored the policies applied in credit risk management. Drawingon the data obtained from the application on the trading banks in Turkey. The study aimed atfind out whether the credit diversification which is one of the policies in credit riskmanagement, raises the credit risks of the banks. The application results show that the tradingbanks diversify their loan portfolios on the avarage but diversification has no influence oncredit risk.