Gelişmekte olan ülkelerde doğrudan yabancı yatırımlar ve vergi teşvikleri
Foeign direct investments in developing countries and tax incentives
  1. Tez No: 187314
  2. Yazar: SERKAN KORUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN SERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Finansal piyasaların liberalizasyonu ve portföy yatırımlarının önündeki engellerinkalkması ile birlikte, dünya ekonomisi küreselleşme süreci içerisine girmiştir. Bu süreçlebirlikte, birden fazla ülkede faaliyette bulunan çok uluslu şirketler; gelişmekte olanülkelerdeki doğal kaynaklardan, büyük piyasa olanaklarından, kalifiye ve ucuz işgücündenfaydalanmak için yatırımlarını bu ülkelere yöneltmeye başlamışlardır.Gelişmekte olan ülkeler ise, ekonomilerini daha iyi bir duruma getirmek ve portföyyatırımlarından daha istikrarlı olan doğrudan yabancı yatırımları çekmek için birbirleri ilerekabet içerisine girmişlerdir. Gelişmekte olan ülkeler, daha uygun fiziksel altyapı, daha ucuzkalifiye işgücü ve vergisel teşvikler sunup, ülkelerine olan doğrudan yabancı yatırımlarıarttırmak istemektedirler.Hazırlanan yüksek lisans tezinde gelişmekte olan ülkelerin doğrudan yabancı yatırımçekebilmek için uyguladıkları vergisel teşvikler incelenmiş ve bu teşviklerin etkileri, yararlıolup olmadıkları araştırılmıştır.Dosya adı: serkan_korucuoglu_ozet_trDizin: D:\tezensonhaliyleverilenC:\Documents and Settings\SERKAN_1\ApplicationŞablon:Data\Microsoft\Templates\Normal.dotBaşlık:Konu:Yazan: SERKAN_1Anahtar Sözcük:Açıklamalar:Oluşturma Tarihi: 04.07.2006 2:31Düzeltme Sayısı: 4Son Kayıt: 19.07.2006 11:16Son Kaydeden: SERKAN_1Düzenleme Süresi: 1 DakikaSon Yazdırma Tarihi: 19.07.2006 11:38En Son Tüm YazdırmadaSayfa Sayısı: 1Sözcük Sayısı: 240(yaklaşık)Karakter Sayısı: 1.368(yaklaşık)
Özet (Çeviri)
With the liberalization of the financial markets and the leaving the protection againstportfolio investments, the world economy has been into the globalisation process. With thisprocess, the multinational cooperations that are in activity at more than one countryworldwide, try to get benefits from devoloping countries? natural resources, large domesticmarkets, small costed and qualified workforce. Therefore the multinational cooperationsbegin to move their investments to developing countries.The developing countries are in competition with each other to attract more foreign directinvestments which are more stabilized than portfolio investments, for making their economiesbetter. Developing countries want to increase inward foreign direct investments with offeringmore suitable physical infrastructure, more small costed qualified workforce and taxincentives.In this thesis, the tax incentives for inward foreign direct investments that developingcountries offers is examined and the effectiveness of tax incentives on foreign directinvestments is analyzed.Dosya adı: serkan_korucuoglu_ozet_enDizin: D:\tezensonhaliyleverilenC:\Documents and Settings\SERKAN_1\ApplicationŞablon:Data\Microsoft\Templates\Normal.dotBaşlık:Konu:Yazan: SERKAN_1Anahtar Sözcük:Açıklamalar:Oluşturma Tarihi: 04.07.2006 2:30Düzeltme Sayısı: 5Son Kayıt: 19.07.2006 11:15Son Kaydeden: SERKAN_1Düzenleme Süresi: 2 DakikaSon Yazdırma Tarihi: 19.07.2006 11:36En Son Tüm YazdırmadaSayfa Sayısı: 1Sözcük Sayısı: 244(yaklaşık)Karakter Sayısı: 1.396(yaklaşık)