Diyarbakır ili Bismil ilçesi Türkmenacı köyü halk kültüründe müzik unsurları
Music elements in people culture which is situated at Türkmenacı village in Bismil borough in Diyarbakır city
- Tez No: 187438
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA REYHAN ALTINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETD YARBAKIR L - B SM L LÇES TÜRKMENACI KÖYÜHALK KÜLTÜRÜNDE MÜZ K UNSURLARIServet YAŞARMüzik Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüAğustos 2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. F. Reyhan ALTINAY?Diyarbakır li Bismil lçesi Türkmenacı Köyü Halk Kültüründe MüzikUnsurları? başlıklı bu çalışma; alanda yapılan halk müziği derlemelerini, yörekültüründe yer alan başlıca müzikli uygulamaları, bu kültüre ait yerel kavramları veolguları içermektedir.Köyde bulunan sözel ezgilerin zenginliği ve çeşitliliği, önceki yıllarda bu alanlailgili herhangi bir çalışmanın yapılmaması bu yönde bir araştırmanın yapılmasına ortamhazırlamıştır.Diyarbakır li Bismil lçesi Türkmenacı Köyü halk kültürü hakkında, önceliklemevcut yazılı kaynaklar ile görsel-işitsel materyaller toplanarak incelenmiş, TRT TürkHalk Müziği Repertuarı ile günümüzde yayımlanmış olan diğer notalı yayınlardabulunan yöre ezgilerinin notalı belgeleri saptanmıştır. Diyarbakır li Bismil lçesiTürkmenacı Köyü'nde müzik derlemeleri gerçekleştirilerek sözlü ve çalgısal halkezgileri, müzikli uygulamalar ?alanda derleme yöntem ve teknikleri?ne uygun olarakiiisaptanmıştır. Alanda gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda elde edilen Halk Müziğiörnekleri gerek notalı olarak gerekse yazılı metinler halinde belgelendirilmiştir.Tez planı kapsamında yöre kültürü ve tarihçesi hakkında elde edilen verilerdeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTMUSIC ELEMENTS IN PEOPLE CULTURE WHICH IS SITUATED ATTÜRKMENACI VILLAGE IN B SM L BOROUGH IN D YARBAKIR CITYServet YAŞARDepartment of MusicAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SciencesAugust 2006Advisor: Assist. Prof. F. Reyhan ALTINAYThe objective of the following study with the header ?Music elements in peopleculture which is situated at Türkmenacı village in Bismil borough in Diyarbakır city? isto give explanatory information concerning compilations of folk music in this area,mainly musical applications which is local culture, native terms and facts about culture.Before time, there is no study about verbal melody?s abundances and diversitieswhich is situated Türkmenacı village so these elements created interest for research.About culture of Türkmenacı village in Bismil borough in Diyarbakır city,written sources and audio-visual materials had been put together and examined, TRTTurkish Folk Music Repertoire and documents of locale melody?s musical notes hadbeen determined on current publication. Realized of musical compilation onTürkmenacı village in Bismil borough in Diyarbakır city so verbal and instrumentalmelody and musical application was determined according to ?compilation method andtechniquesvin the local area?. At the end of this study, samples of Folk Music had been documentedas a written text and music papers.Within the context of thesis, about locale culture and history, derived data hadbeen evaluated.