Cemal Reşit Rey: Türk müzik eğitimine ve çağdaş Türk müziğine katkısı
Cemal Resit Rey: Help of Turkish music education and Turkish music in 20th century
- Tez No: 187439
- Danışmanlar: DR. YUSUF MİRİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETCEMAL REŞ T REY: TÜRK MÜZ K EĞ T M NE VE ÇAĞDAŞTÜRK MÜZ Ğ NE KATKISIFakı Can YÜRÜKMüzik Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüEylül 2006Danışman: Dr. Yusuf M R ŞLTürkiye Cumhuriyet'inde ulusal müzik kültürünün yaratıcılarından, çağdaş Türkmüziğinin kurucularından ve ?Türk Beşleri ? diye adlandırılan grubun üyelerinden en yaşlısıolan Cemal Reşit Rey, bir piyanist, bir besteci ve bir müzik eğitmeni olarak Türk müziktarihinde saygın ve önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmada Cemal Reşit Rey'in besteciliğinin yanı sıra sanat anlayışı ve eğitimciliğiön planda tutularak çağdaş Türk müziğine katkısı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTCEMAL REŞ T REY: HELP OF TURKISH MUSIC EDUCATION AND TURKISHMUSIC IN 20th CENTURYFakı Can YÜRÜKDepartment of MusicAfyon Kocatepe University, Institue of Social SciencesSeptember 2006Advisor: Dr. Yusuf M R ŞLIn the Republic of Turkey Cemal Resit Rey is one of the creative person of nationalmusic, founder of Turkish music and the oldest member of group that calls“Turkish five”asa pianist, a composer and also trainer he has respected and important position of Turkishmusic history.In this work has been took up Cemal Resit Rey's help of Turkish music in 20thcentury as a trainer beside his life.