Türk otomotiv sanayinde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının swot analizi ile değerlendirilmesi
Assesing the direct foreign investments in Turkish automotive industry with swot analysis
- Tez No: 187445
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NACİ BAYRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZETTÜRK OTOMOT V SANAY NDE DOĞRUDAN YABANCI SERMAYEYATIRIMLARININ SWOT ANAL Z LE DEĞERLEND R LMESDURU, YASEM NYüksek Lisans-2007ktisatDanışman: Yard. Doç Dr. H. Naci BayraçGünümüzün küreselleşen dünyasında gerek sanayileşmiş ve gelişmesinitamamlamış ülkeler, gerekse gelişme yolunda olan ülkeler yabancı sermaye olarakifade edilen doğrudan yabancı yatırımları kendilerine çekmek için çabaharcamaktadırlar. Bunun sebebi ise, doğrudan yabancı yatırımların gittikleri ülkelerinekonomilerine sağlamış olduğu sermaye, yeni teknoloji, yeni yönetim teknikleri, dışpazarlara açılma imkanı ve istihdam artışı gibi yararlardır. Bu çalışmanın amacıotomotiv sektörüne gelen yabancı sermayenin ekonomi üzerindeki etkileriniincelemektir.Bu çalışmanın verileri, Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, YASED, DPTve UNCTAD gibi kurumlardan derlenmiştir.Çalışmada otomotiv sektörüne gelen yabancı sermaye yatırımlarını etkileyentemel faktörler araştırılmıştır. Swot Analizi ile Türkiye'nin yatırım çekmede güçlü vezayıf yönleri belirtilmiştir. Bununla birlikte tez, sektörün gelişmesi için öneriler deiçermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTASSESING THE DIRECT FOREIGN INVESTMENTS IN TURKISHAUTOMOTIVE INDUSTRY WITH SWOT ANALYSISDURU, YASEM NMaster Thesis-2007EconomyAdvisor: H. Naci BAYRAÇ, Assistant ProfessorIn today?s globalizing world, both industralized and developed anddeveloping countries make effort to attrack foreign direct investment mentioned asforeign investment. The reason for this, is the capital, new technology, newmanagement technics, opportunity of performing in foreign markets and increasingemployment that foreign direct investments carry to the economies of the countriesthey enter. The basic aim of this study is to analyse the effects of foreign investmentcoming to automotive industry on economy.The data of this study have been collected from the institutions like CentralBank, National Treasury Counsellorship, YASED, DPT, UNCTAD.In this study the main factors which affect foreign direct investment comingto automotive industry are searched. It is stated the strong and weak aspects ofTurkey in attracting investment with Swot Analysis. In addition to this, thesisincludes proposals development of the sector.