AB tam üyelik sürecinde Türkiye'nin Kopenhag ekonomik kriterlerine uyumu: Bulgaristan, Romanya ve AB-15 ülkeleri ile bir karşılaştırma
Turkey's adaptation of copenhagen economic criteria in EU full membership process: A Comparison with Bulgaria, Romania and EU'15 countries
- Tez No: 187446
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN DAĞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZETAB TAM ÜYELİK SÜRECİNDE TÜRKİYE'NİN KOPENHAG EKONOMİKKRİTERLERİNE UYUMU: BULGARİSTAN, ROMANYA VE AB-15 ÜLKELERİ İLE BİRKARŞILAŞTIRMAGÖK, AYŞENURYüksek Lisans-2006İktisat Anabilim DalıDanışman: Doç.Dr. Özcan DağdemirAvrupa Birliği genişleme sürecinde, Birliğe tam üye olmak isteyen aday ülkelerin siyasi,ekonomik ve topluluk mevzuatına uyum olmak üzere üç grupta toplanan ve Kopenhag Kriterleridiye anılan bazı ölçütleri karşılaması gerekmektedir. Bu kriterlerden Kopenhag EkonomikKriterleri, ekonomik etkinlik ve piyasanın liberalizasyonu hakkında bilgi verdiği için diğerlerindenfarklılık arz etmektedir. Çalışmanın amacı, Avrupa Birliği'ne tam üyelik için öngörülen KopenhagEkonomik Kriterlerini açıklayarak, Türkiye'nin ilgili Kriterlere uygunluğunu değerlendirmektir.Türkiye'nin Kopenhag Ekonomik Kriterleri karşısındaki durumunu objektif olarakdeğerlendirmek için Avrupa Birliği'ne yeni katılan Bulgaristan ve Romanya ile 15 AB üyesi ülkeninekonomik göstergeleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada 2001-2005 yılları arası zamanzaman da 2006 yılı verileri kullanılmıştır. Bu veriler, Eurostat, Dünya Bankası, TÜİK, DPT, TCMBvb. resmi kurumlardan ve konu ile ilgili yazılmış yayınlanmamış yüksek lisans ve doktora tezleri ileçeşitli kitap, dergi ve makalelerden temin edilmiştir.Araştırma sonucuna göre, Türkiye'nin AB'ne tam üyelik sürecinde Kopenhag EkonomikKriterleri bir engel teşkil etmemektedir. Türkiye'de Kopenhag Ekonomik Kriterleri büyük ölçüdesağlanmış ve sağlanmaya devam etmektedir. Çalışma, Kopenhag Ekonomik Kriterlerininuygulanabilirliğini arttırıcı çeşitli öneriler de içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTURKEY?S ADAPTATION OF COPENHAGEN ECONOMİC CRITERIA IN EU FULLMEMBERSHIP PROCESS: A COMPARISON WITH BULGARIA, ROMANIA AND EU-15COUNTRIESGOK, AYSENURMaster Thesis-2006EconomicsAdvisor: Ozcan Dagdemir, Assistant ProfessorIn the expansion process of the European Union, candidate countries demanding fullmembership to the Union must fulfill a number of requirements called the ?Copenhagen Criteria?,which necessitates adaptation to the Union?s political, economic and unitary legislations. Amongthese, Copenhagen Economic Criteria departs from the others since it consists of regulations abouteconomic efficacy and market liberalization. This study intends to explain Copenhagen EconomicCriteria, a prerequisite of full membership to the European Union, and to evaluate Turkey?sadequacy to them.To even-handedly judge the condition of Turkey during its fulfillment of criteria, economicindicators of Bulgaria and Romania, the most recent participants, as well as the earlier 15 members,are analyzed comparatively. Throughout the study, in addition to the 2001-2005 reports, data of2006 are employed, all of which are acquired from a variety of sources such as Eurostat, WorldBank, TÜİK, DPT, TCMB, published and unpublished Masters and Ph.D. theses as well as booksand journals.According to the research conclusion, Copenhagen Economic Criteria is not an impedimentto Turkey?s full membership to European Union. Turkey has already executed these criteria to agreat extent and still continues their implementation. Additionally, the thesis includes variousproposals to increase the applicability of Copenhagen Economic Criteria.