Yakın tarihimizde millet partisi olgusu (1948-1977)
The fact of the nation party in our close history (1948-1977)
- Tez No: 187460
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEHMİ AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZETYAKIN TAR H M ZDE M LLET PART S OLGUSU(1948-1977)Adnan Ferruh PANCAROĞLUGenel Türk Tarihi Anabilim DalıAfyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüEylül 2006Danışman : Yrd. Doç. Dr. Fehmi AKINTürk demokrasisinde önemli bir yeri olan Millet Partisi, iktidara gelme heyecanını hepcanlı tutmuş muhafazakâr bir partidir. 1948'de kurulan Millet Partisi 1977'de kapanışınakadar geçen sürede, hep aynı siyaset çizgisini takip etmiştir. Yalnız Millet Partisi'nintarihinde kapatılma ve diğer bir partiyle birleşme olduysa da, siyaset çizgisi sadece şekilitibariyle farklı, mana itibariyle ise aynı kalmıştır.Koalisyona katılmanın haricinde, tek başına hiçbir zaman iktidar olamayan MilletPartisi, tipik bir lider partisi olarak (Bölükbaşı Partisi) kendini Türk toplumunun sosyal veekonomik gelişmesine paralel olarak yenileyemedi ve 1977 yılında fesh olmuştur. MilletPartisi, hürriyetlerin her alanda çoğalması diye yola çıkmış ve Türk siyasi tarihindeki yeri deMilli irade ve Hürriyet olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE FACT OF THE NATION PARTY IN OUR CLOSE HISTORY(1948-1977)Adnan Ferruh PANCAROĞLUMain Science Branch of General Turkish HistoryAfyonkarahisar Kocatepe University, The Institute of Social SciencesSeptember 2006Adviser: Yrd. Doç. Dr. Fehmi AKINMillet Partisi (Nation Party),which occupying a significant position in the history ofTurkish Democracy,is a conservative party that keeps on getting excited to come to power.Millet Partisi (Nation Party ) ,was founded in 1948, followed the same politics line untilbeing closed out in 1977. Although in the history of Millet Partisi (Nation Party) closing outand incorporation with the other one happened ,Its politics line was only different in form butsame as in meaningful.Millet Partisi (Nation Party) that had never come to power itself except joining to thecoalition was closed out as a typical leader party (Bölükbaşı party) in 1977. It couldn?t reachıts goal because ıt couldn?t renew while The Turkish Society was developing in economy andsocial structure .Millet Partisi? (Nation Party) goal was to improve liberty in all area and itsposition became national volition and liberty in the history of Turkish politics.