İscehisar ve İhsaniye ağzı
The dialect of İscehisar and İhsaniye
- Tez No: 187461
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZETSCEH SAR VE HSAN YE AĞZIMehmet YILMAZTürk Dili ve Edebiyatı Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüEylül 2006Danışman: Doç. Dr. Erdoğan BOZÇalışmada Afyonkarahisar ilinin scehisar ve hsaniye ilçelerinin köyleriyle birlikteağız özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. lçelerin ağız özelliklerinin tespiti için ilçemerkezleri ve köylerinden derlemeler yapılmıştır. Derlenen malzemeleri Türk Dil Kurumutarafından tavsiye edilen ?Ağız Araştırmalarında Kullanılacak Fonetik TranskripsiyonAlfabesi?ndeki sisteme göre yazıya geçirdik. Metinlerimizde yaptığımız ses bilgisi, şekilbilgisi ve sözlük çalışmalarının sonucunda scehisar ve hsaniye Ağzı'nın özelliklerini ortayakoymaya çalıştık. Ayrıca Kütahya ve Yöresi Ağızları, Uşak li Ağızları, Afyon Merkez Ağzı,Isparta Merkez Ağzı, Sandıklı Yöresi Ağzı ile Başmakçı ve Dazkırı Ağzı özellikleriylekarşılaştırmalara giderek scehisar ve hsaniye Ağzı'nın bölgeye göre farklılaşan veyabenzerlik gösteren yönlerini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESIS SUMMARYTHE DIALECT OF SCEH SAR AND HSAN YEMehmet YILMAZThe Department of The Turkish Language and LiteratureAfyon Kocatepe University The Institute of Social SciencesSeptember 2006Adviser: Doç.Dr. Erdoğan BOZIn this study, the dialect characteristics of Afyonkarahisar with the villages ofscehisar and hsaniye towns were tried to determine. Collections from town centres andvillages were arranged to determine the dialect characteristics of the towns. We dictatedthe compiled materials according to the system in ''The Phonetic Transcription AlphabetThat Will Be Used In Dialect Searches'' , advised by The Turkish Linguistic Society. Wetried to explain the dialect characteristics of Başmakçı and Dazkırı Region in the search ofphonetics, morphology and dictionary studies that we arranged in our texts. Additionally,we explained the differentiating or showing similarity sides of scehisar and hsaniyeRegion dialect accordig to region by comparing with Kütahya and Its RegionDialects, Uşak Dialects, Afyon Centre Dialect, Isparta Centre Dialect, Sandıklı RegionDialect, Başmakçı and Dazkırı Dialect Characteristics.