Türkiye Türkçesi ağızlarında zarflar ve zarf yapımı
The adverb and adverbs construction in Turkey Turkish accent
  1. Tez No: 187468
  2. Yazar: ÖNDER SEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRER GÜLSEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 456
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZETTÜRK YE TÜRKÇES AĞIZLARINDA ZARFLAR VE ZARF YAPIMIÖnder SEZERTürk Dili ve Edebiyatı Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüMayıs 2006Danışman: Prof. Dr. Gürer GÜLSEV NBu çalışmada ağızlarda kullanılan zarflar ve bu zarfların nasıl yapıldığı tespitedilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma sürecinde daha önce yapılmış olan 52 ilin ağızçalışmaları fişlenmiştir. ncelenen eserlerin birçoğunda müstakil zarfların ele alındığıbölümler vardır. Ancak bu çalışmada adı geçen eserlerin zarflar bölümündenfaydalanılmakla beraber asıl olarak metin bölümleri kullanılmıştır. Fişleme sonucundaStandart Türkiye Türkçesinde bulunan veya kullanılmayan yapılar Türkiye TürkçesiAğızlarındaki fonetik varyantlarıyla birlikte verilmiştir. Yapılan çalışma sonucundaağızlarda, kullanılan zarflar ve bu zarfların hangi yollarla yapıldığı belirlenmeyeçalışılmıştır. Bunun sonucunda zarf yapma yolları: Fiillere gelen zarf-fiil ekleri: gerçekzarf-fiil ekleri, birleşik zarf-fiil ekleri; isimlere gelen eklerle yapılanlar ve kelimelerleyapılan zarflar olarak tespit edilip, bunlar fonetik şekilleriyle ortaya konmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTMASTER THESIS SUMMARYTHE ADVERBS AND ADVERBS CONSTRUCT ON IN TURKEY TURK SHACCENTÖnder SEZERThe Department of The Turkish Language and LiteratureAfyon Kocatepe University The Institute of Social SciencesMay 2006Adviser: Prof.Dr. Gürer GÜLSEV NIn this study adverbs and the construction of adverbs in Turkiye Turkish Accentshave been examined. During the study 52 researches on accents have been highligted. Inmost of the researches examined there are adverbs parts. However, although these partshave been of great use, the texts have been mainly used. At the end of the highlightingprocess, constructions which exist in Standard Turkiye Turkish and/ or not used havebeen given together with their phonetic variations. Adverbs used in the accents and theways in which they are constructed have been determined. As a result, ways ofconstructing adverbs have been established as gerunds added at the end of the verbs:genuine gerundium suffixes, quasi-gerundium suffixes; those constructed with suffixesadded at the end of the nouns, and those constructed using words and their usagetogether with their phonetic forms have been given.