Sandıklı halk inanışları ve uygulamaları
Folk beliefs and their samples in Sandikli
- Tez No: 187481
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADİLE YILMAZ ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
iiÖZETSANDIKLI HALK İNANIŞLARI VE UYGULAMALARITuğrul BALABANTürk Dili ve Edebiyatı Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2006Danışman: Yard. Doç. Dr. Adile YILMAZ ANILBu çalışmada, çok eski Türk yerleşim merkezlerinden biri olan ve geçmiş kültürunsurlarını günümüze değin muhafaza etmeyi başarmış olan Sandıklı coğrafyasınıninanç değerleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yöre halkının inançları ve bu inançlarabağlı olarak uygulanan pratikler incelenmiş, bu unsurların kökenlerine değinilmiştir.Dinler tarihi araştırmaları Avrupa'da XIX. yüzyılda başlamıştır. Eski Türk diniüzerine yapılan çalışmaların ülkemizde başlangıcı, Osmanlı Devletinin son döneminerastlamaktadır. Bu dönemde, özellikle Türkçülük akımı etkisiyle, Türk kültürününgeçmiş öğelerine dönük ilgi artmış ve konuyla ilgili ilk adımlar atılmaya başlanmıştır.Tarihin en erken devirlerinden itibaren Türklerin diğer milletler ile etkileşimiçerisinde olduğu, özellikle arkeolojik kazılar neticesinde elde edilen bulgularla, tespitedilmiştir. Bu etkileşimin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan din değişikliklerininetkilerine rağmen Türkler, kültürlerini ve eski inançlarını yaşatmayı başarmışlardır.Günümüzde İslâm dininin bin yılı aşkın bir süredir devam eden etkisine rağmen eskiTürk inançlarının izlerine rastlanması bunun delilidir.Araştırmamız, geçmişi binlerce yıl geriye giden eski Türk inançlarının günümüzSandıklı coğrafyasında devam eden etkilerini ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTFOLK BELİEFS AND THEİR SAMPLES İN SANDIKLITuğrul BALABANDepartment of Turkish Language and LiteratureAfyon Kocatepe University, The Institute of Social SiencesJune 2006Advisor: Asist. Prof. Dr. Adile YILMAZ ANILIn this study, belief values of geography of Sandıklı, which is one of the ancientTurkish settelements succeeding in preserving past culture elements to date aredetermined. Folk?s beliefs living in the region and practices associated with thesebeliefs are investigated and, these elements? origins are mentioned.Studies on religions history started at 19th century in Europe. Beginning ofstudies on ancient Turkish religion coincided with influence of Turkism trend, interestin past components of Turkish culture increased and first steps towards the subjectstarted being made.By finding obtained especially from archeological excavations, as from theearliest periods of the history it is determined that Turks had interaction with othernations. In spite of influences of conversions arising as a natural result of thisinteraction, Turks succeeded in keeping cultures and old beliefs alive. Importantevidence is indications of ancient Turkish beliefs encountered even today despitecurrent influence of ?Islam? lasting for over one thousand years.This research is an attemp to put forward continuing effects of Turkish beliefs?past dating back to thousands of years ago on geography of Sandıklı.