Bulgaristan müslümanlarının dini ve sosyal hayatı (Blagoevgrad ili örneği)
Religious and social life of the Bulgarian muslims (the case of Blagoevgrad district)
  1. Tez No: 187500
  2. Yazar: AHMET LUTOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEJDİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ULUDAĞ ÜN VERS TES SOSYAL B L MLER ENST TÜSÜFELSEFE VE D N B L MLER ANAB L M DALID N SOSYOLOJ S B L M DALIBULGAR STAN MÜSLÜMANLARIN D N VE SOSYAL HAYATI(BLAGOEVGRAD L ÖRNEĞ )Ahmet LUTOV(Yüksek Lisans Tezi)ÖZETBulgaristan'ın genelinde Müslümanlar azınlıkta olduğu gibi Blagoevgradilinde de azınlıktadır. Müslümanlar çoğunlukla kendi kimliklerini, inançlarını, örfve adetlerini korumayı başarmıştır ve hepsini bütün ayrıntılarıyla olmasa bileuygulamaya çalışmaktadırlar. Blagoevgrad ilinde yaşayan Müslümanların çoğuPomaktır ve Pomakça denilen lehçede konuşmaktadırlar. Temel geçim kaynaklarıtarım ve hayvancılıktır. Son yıllarda inşaat sektöründe ve sanayide çalışmaimkânları da ortaya çıkmıştır. Blagoevgrad Müslümanları arasında aile kurumunaçok önem verilmektedir. Aile ilişkileri çok güçlüdür. Köylerde geniş, şehirlerdeçekirdek aile görülmektedir. Blagoevgrad ilindeki Müslümanların dini hayatı dahaçok gelenekten tevarüs eden davranışlarla devam ettirilir. Müslümanlarda temeldini ritüellere katılma oranı düşüktür. Günlük hayatlarında halk inançların yerivardır. Blagoevgrad Müslümanlarının kimlik problemi bir taraftan etnik diğertarafından da dini kaynaklıdır. Blagoevgrad ilindeki Müslümanlar bir taraftankomünizm sonrası meydana gelen serbestlikle dinlerini öğrenme ve yaşama gayretiiçindeyken diğer taraftan da ani değişimin meydana getirdiği değer bunalımınetkileriyle baş etmek zorundadırlar. Bunların yanında uzun yıllar boyuncayaşamış oldukları baskılar sonucu hala içlerinde Bulgar nüfusa ve devletine karşıbir güvensizlik vardır.Tez Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Vejdi B LG N Sayfa:VII + 100
Özet (Çeviri)
ULUDAG UNIVERSITYINSTITUTE OF SOCIAL SCIENCESDEPARTMENT OF PHILOSPHY AND RELIGIOUS STUDIESSOCIOLOGY OF RELIGIONRELIGIOUS AND SOCIAL LIFE OF THE BULGARIAN MUSLIMS(THE CASE OF BLAGOEVGRAD DISTRICT)Ahmet LUTOV(Master Thesis)ABSTRACTAs all over Bulgaria the Muslims in Blagoevgrad district are minority. The mostof them have succeeded in keeping their identities, believes and traditions and even ifnot with all details they try to practise their religion.The most of the Muslims living in the region are from pomak origin and theyspeak the Pomak dialect of the Bulgarian language.Agriculture and animal husbandry are their main source of livelihood. Recentlythere have also been working opportunities in the sector of building trade and industry.A great deal of importance is given to the family institution among the Muslims living inBlagoevgrad. Their family relationships are very strong. Nuclear families in villages andextended ones in cities are prevalent. The religious life of the Muslims in Blagoevgraddistrict is maintained mainly by deeds of the inheritance coming from tradition. Theproportion of attending the fundamental religious rituals by Muslim is low. Their dailylife is predicated on superstitious beliefs. The source of the reason of identity crisisamong Blagoevgrad Muslims is both ethnical and religious. The Muslims of Blagoevgraddistrict are to strive in order to learn and live according to their religion in the freedomthat settled after communism and also they have to cope with the effects upon thesudden change caused by the value depression. In addition to these, they still havedistrust of Bulgarian public and state stemming from the restraint that they have beenexposed for years.Advisor: Vejdi B LG N, Ph. D., Assistant Professor Pages: VII+100