Din ve dini ayinlerin Urartu Krallığı' ındaki toplumsal ve siyasal rolü
Social and political role of the religion and ritual in the Urartian Kingdom
- Tez No: 187510
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ÇİLİNGİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük):M. Ö. 9. yüzyılda kurulmuş olan Urartu Krallığı'nın getirdiği yeniliklerden biri deYakın Doğu'nun daha önceden tanımadığı yeni bir dinin doğuşudur. Urartu Krallığı ile ilgilibilgilerin önemli bir kısmını, dine ait veriler oluşturmaktadır. Bu verilerin sosyoloji,antropoloji ve din felsefesi aracılığıyla yeniden incelenmesi, Urartu dininin, dolayısıylaUrartu kültürünün anlaşılmasına ışık tutacaktır.Urartu dini, Doğu Anadolu'nun zor coğrafyasında yaşayan halkların ekolojik şartlarauyum çabasını yansıtmaktadır. Urartu yöneticileri bu ekolojik uyarlanmayı zirveye taşıyarakkendi hakimiyet alanlarını kurarken, sosyal yapıyı istedikleri yönde dönüştürmek amacıyladini kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) :M. Ö. 9. yüzyılda kurulmuş olan Urartu Krallığı?nın getirdiği yeniliklerden biri deYakın Doğu?nun daha önceden tanımadığı yeni bir dinin doğuşudur. Urartu Krallığı ile ilgilibilgilerin önemli bir kısmını, dine ait veriler oluşturmaktadır. Bu verilerin sosyoloji,antropoloji ve din felsefesi aracılığıyla yeniden incelenmesi, Urartu dininin, dolayısıylaUrartu kültürünün anlaşılmasına ışık tutacaktır.One of the innovations of the Urartian Kingdom, which was formed in the 9. CenturyBC, is the appearance of a novel religion unfamiliar in the Near East. The majority of theknowledge about the Urartian Kingdom is formed by the data related with religion. Therevaluation of these data through anthropology, sociology and religion philosophy will help inshedding light to the understanding of the Urartian culture.The Urartian religion mirrors the strive of the peoples living in the though geologicalcircumstances of the Eastern Anatolia for adaptation to the ecological conditions. TheUrartian rulers used the religion to transform the social structure in the direction they wanted,while carrying this adaptation process to the top.