Yulafta melezlenebilme tekniği ve tohum tutma oranı
  1. Tez No: 18760
  2. Yazar: NESRİN BUZLUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
- 36 - 7. ÖZET A.aativa L.'ya ait üç kültür yulafı (Bozkır, Çekota, Apak) ile A. sterille L. ve aynı zamanda kültür yulafları da kendi aralarında, kombine melezleme yöntemine göre melezlenmiştir Bu melezlemelerde melezlenebilme durumları v/e tohum tutma oranları belirlenmiştir. Melezlemeler arasında en yüksek tohum tutma oranı Apak x A.sterilis L. melezlemesine ait olup, bu oran %82.2 alarak bulunmuştur. Melezlemeler arasında en düşük tohum tutma oranı Çekota x Bozkır melezlemesine ait olup, bu oran 962.2 olarak değerlendirilmiştir. Tohum tutma oranına göre yapılan değerlendirmede %51.6 tohum tutma oranına sahip Bozkır çeşidi en uygun ana ebeveyn olarak değerlendirilirken, %61.9 tohum tutma oranına sahip Apak çeşidi ise en uygun baba ebeveyn olarak değerlendirilmiştir. Yapılan bu melezleme çalışmasında yabani bir tür olan A.sterilis L. diğer kültür çeşitleri kadar tohum tutma oranına sahip olmuştur. Kültür çeşitlerinin ebeveyn olarak kullanıldığı melezlemeler ile kültür çeşitlerinin ve yabani türün ebeveyn alarak kullanıldığı melezlemeler arasında tohum tutma oranı bakımından fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
- 37 - 8. SUMMARY Three varieties af Avena sativa L. (Bozkır, Çekota, Apak) were crossed with each other as reaiprocal and also Avena sterilia L. using combine methot (classical methot + approach methot). In all nine different hybrid combinations, the crossabili ties and the rates of seed setting mere determi ned. The highest rate of seed setting (82.2%) was obtained from the hybrid combination of Apak x A. sterilis L. The lamest rate of seed setting (2.2%) uas obtained from the hybrid combination of Çekota x Bozkır. In this research, the varieties“Bozkır”and“Apak”which had the rates of seed setting 51.6% and 61. 3% ? ' were found as suitable parents for female and male respectively. No differences uere found between the cultural varieties and wild species for the rate of seed setting.