Bazı androgenetik patates klonlarının (Solunum tuberosum L.) kalite özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 18761
  2. Yazar: MURAT SERDAR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN B. YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
- fc o - VI. ÖZET Anter kültürü yoluyla elde edilmiş olan S Androgenetik patates klonu ile 6/7 donör genotipi ve k standart patates çeşidi, 1991 yılı İlkbahar döneminde, E. D. Ziraat Fakültesi ' nin Menemen'deki Araştırma ve Uygulama tarlalarında yetiştirilmiş ve Androgenetik klonlar ile standart çeşitler kalite özellikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: 1. Araştırılan kalite özellikleri bakımından Androgene- tik patates klonları arasında farklılıklar vardır. 2. Androgenetik klonlardan iki taneBİ; 225 ve 180-11 nalu kİDnlar sualtı ağırlığı, nişasta ve kurumadde miktarı (%) bakımından dDnör "genotip ve standaTt çeşitlerin birçoğundan üstün bulunmuştur. 2. Androgenetik klonlardan iki tanesi; 225 ve 180-11 nalu klanlar sualtı ağırlığı, nişasta ve kurumadde miktarı (50 bakımından rionör genotip ve standart çeşitlerin birçoğundan üstün bulunmuştur. 3. Androgenetik klonlardan iki tanesi, 3k ve 180-1 nolu klonlar, cips rengi bakımından standart çeşitlerden daha üstün bulunmuş, iyi bir altınımsı sarı renk vermiştir. k. Androgenetik klonlardan üç tanesi, 180-1, 31 ve 3k nalu klonlar, pomfrit rengi bakımından, donör genotip ve standart çeşitlerden daha iyi bir pomfrit rengi vermiştir. 5. Russet Burbank; kaliteli bir çeşit olarak kabul edilmesine rağmen, Menemen koşullarında, kurumadde ve nişasta miktarı (%) ile cips ve pomfrit rengi bakımından düşük değerler vermiş, kötü bir renkle sonuçlanmıştır. Denemelerin sonucuna göre; İBD-I, 3k ve 31 nolu klonlar; cips ve (pomfrit) parmak patates yapımı için önerilebilir. S. Dağılma uranları dikkate alındığında İBD-II nolu kİDn en az, 34 nolu klon ise en fazla dağılma gösteren klanlar dır. 18D-II nolu kİDn, donör genotip ve standart çeşitlerden daha az dağılma göstermektedir.
Özet (Çeviri)
- ki - VII. SUMMARY A total of 6 AndrDgenetic Potato clones obtained by the Anther Culture along with the donox genotype and k standard varieties mere groun at the Menemen Research farm of the Agricultural Faculty of the Agean University during the spring, 1991 and the quality traits were measured in order to compare them. The results, obtained and the conclusions drawn are given as followings: 1. There was a variation among the Androgenetic Potato clones in terms of quality traits investigated. 2. Two androgenetic clones; 225 and 18D-II, were found to be superior tD the donor genotype and the standard varieties in terms of under water weight, dry matter and starch contents. 3. Two androgenetic clones, 3k and 1SD-I were found to be superior to the standard varieties in terms of desired cpihs color light yellow or yellow. k. Three androgenetic clones; 1B0-I, 31 and 3k clones, were found to,have better quality than donor genotype and the standard varieties in terms of pomfrit color. 5. Although Russet Burbank has been accepted as a very good variety with highest processing quality its dry matter and starch contents was somewhat lower grown at Menemen. Bo this variety gave a brown chips and pomfrit color indicating a low quality. Based on the results obtained in the experiment, the androgenetic clones, 1BD-1, 3k and 31 could be recommended for processing cpihs and french fries.