Türkiye'de 1946 genel seçimlerinde izlenen stratejiler ve seçim sonuçları
Turkish general election of and strategies of political parties
- Tez No: 187603
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIZA KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
IXÖZETTürk siyasi hayatında önemli bir dönemeç teşkil eden 1946 Genel Seçimlerindeİzlenen Stratejiler ve Seçim Sonuçları konulu bu çalışmada, kolaylık olması açısından öncebirinci bölümde partilerin kurulma süreçleri ele alındı. Burada muhalefetin doğuşunu vepartileşmeye giden yolu hazırlayan etkenler ve kurulan partileri kısaca incelendi.İkinci bölümde ise, 1946 yılında genel seçim kararının alınmasıyla birlikte, diğerpartilerin bu karara tepkisini ve seçime hazırlanan siyasi partilerin seçim stratejileri incelendi.İktidar ve muhalefet partilerinin seçim faaliyetlerini inceledi.Üçüncü bölümde ise 21 Temmuz 1946 Seçimlerini ve sonuçlarını ve iktidar vemuhalefet temsilcilerinin seçim sonuçlarına yaklaşımını incelendi.
Özet (Çeviri)
XSUMMARYThis study in which strategies and election results of 1946 general elections weredealt with is composed of three parts. In the 1st part, the establisment process of partiesare dealt with. In this part, factors led to the rising of the opposition, and partiesestablished were examined.In the second part, the strategies of the parties prepared for 1946 general electionswere examined.In the third part, the July 21st, 1946 election and its results as well as approaches ofthe representatives of the party in power and opposition were examined.