Tokat Merkez Sancağı'nın sosyo-ekonomik konumu (1800-1850)
Socio-economic location of Tokat Central Sanjak (1800-1850)
- Tez No: 187604
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET YAVUZ ERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
VÖZETTezimizin adını oluşturan ?Tokat Merkez Sancağı'nın Sosyo-EkonomikKonumu (1800-1850)? üç bölümden oluşmaktadır.Tokat Sancağı'ndaki Yöneticiler açıklanmış ve görev yaptıkları yıllaragöre tasnif edilmiştir. Tokat Merkez Sancağı'ndaki kamu binaları ve binalarınimar tarihleri işlevlerine göre belirtilmiştir.Sosyal bünyedeki milletlerin mahallelere göre dağılımı verilip, bu milletlerarasındaki ilişkiler açıklanmıştır.Aynı zamanda bu milletlerin hangi ekonomiksektörde faaliyet gösterdikleri de ele alınmıştır.Merkez sancaktaki gelir kaynakları niteliklerine göre farklı farklıincelenmiş ve bu farklı sektörlerde faaliyet gösteren esnaf kesimin ekonomikişlevleri yürüttükleri alanlara göre gruplandırılmıştır. Bu sektörlerde üst grupolarak çıkan Tüccar, Zanaatkar ve gelirlerine göre diğerlerinden ayrılan idareci veaskerler de ayrı bir platformda değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VIABSTRACTMy thesis, ?Socio- Ekonomic Location of Tokat Central Sanjak (1800-1850)? consist of three chapters.The administrators in Tokat Sanjak have been explained and classified accordingto the years when they administrated the sanjak. Public institions in the sanjak ofTokat and the years, when they were built up, have been indicated in regard totheir functions.The condition of the millets in the social organization have been givenaccording to the numbers in the neighbourhoods and the relationships amongthem have been explained. Besides, economic activities of these millets in varioussectors have been searched.İncome sources in the Central Sanjak have been examined in differentways considering their features and economic functions of the artisans, whoworked in different sectors, have been grouped according to the areas. Themerchants, craftsmen, who were the members of the upper section of the societyand the governors and the military officers, who were distinct from the others inregard to their incomes, have also been searched on a different plane.