Kent kültüründe yalnızlık duygusu
Loneliness in urban culture
  1. Tez No: 187816
  2. Yazar: FİLİZ GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yalnızlık bazen tercih edilen bir durumken bazen rahatsızlık veren birdurumdur. Bu kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir. Bu konu kişi açısındanrahatsızlık olarak nitelenmiyorsa sorun değildir. Ancak kişiyi rahatsız ediyor, onuetkiliyorsa problemdir.Bu çalışmada yalnızlık: kişinin varolan sosyal ilişkisiyle azuladığı sosyalilişkisi arasındaki farklılık sonucunda oluşan hoş olmayan psikolojik durum olarakele alındı.Günümüzde kişinin yalnızlığını etkileyen birçok etken vardır. Özellikleküçük yerleşim birimlerinden metropollere gidildikçe, insanların yalnızlığıartmaktadır. Metropollerde insanlar çok çeşitli, karmaşıktır. İnsanlar daha çokbirbirleriyle resmi ilişkiler kurarlar. Güven duymak kolay değildir. Değer yargılarıdaha farklılaşmıştır. İnsanlar daha bireysel yaşamaktadırlar.Yalnızlığı oluşturan en temel sorun yabancılaşmadır. Yabancılaşma insanındünyaya bakışını mekanikleştirmektedir. İnsanın kendisi, kendi duyguları elindengitmektedir. Belki de artık bireyin yaşamı kendi insiyatifinde değildir.İnsan yalnız olacak bir varlık değildir. Anlamlı ilişkiler yaratmak isteyen birvarlıktır. Değerler yaratan ve geliştiren buna ihtiyaç duyar.64
Özet (Çeviri)
Loneliness is a situation which is sometimes and also is a mood that disturbseveryone from time to time. This may be variable depending on the needs of aperson. This does not constitute a problem as long as it is not rgrasped as adisturbance by the person in question. However it turns out to be a trouble maker if itdisturbs, affects the person.In this study, loneliness has been regarded as an unpleasant psycologicalsituation which occurs as a consequence of the difference between the availablesocial relations and the desired social interactions of a person.There are too many factors affecting the concept of loneliness in our time.Lonelines of people particulary increases from rustic settlement sites to metropolices.In metropolices, all the people are cosmopolitan and complex. Relatively theyestablish official relationships with each other. Feeling trust, is not an easy task.Their standards of judgement are differentiated. The people lead a much moreindividualistic life.The most preliminary problem referring to loneliness, is alienation.Alienation renders the viewpoint of a person towards life mechanical. His or her ownexistence and feelings turn out to be lost. Perhaps the individual life of a person is nomore under his or her own initiative.The human being is not a creature to be lonely. Human beings want toestablish meaningful interactions. They need to create valuable things and involve inall sorts of improvement.65