Müzik üretiminde bilgisayar teknolojisinin kullanılmasının araştırılması
Research of the usage of computer technology in music production
- Tez No: 187818
- Danışmanlar: PROF. KADİR KARKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
MÜZ K ÜRET M NDEB LG SAYAR TEKNOLOJ S N N KULLANILMASININARAŞTIRILMASIArda EDENÖZETBu çalışmanın genel amacı müzik üretiminde bilgisayar teknolojisinin kullanımına birbakış açısı kazandırmaktır.Konu genel anlamda çok geniş olduğundan, bu araştırma MIDI sistemleri ve müziküretme yazılımları üzerinde uygulama örnekleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın evreniniprofesyonel ya da amatör stüdyolarda kullanılan MIDI ve bilgisayar sistemleri, örnekleminiise Steinberg firması tarafından üretilmiş Cubase SX 3 yazılımı oluşturmaktadır.Bu araştırmada ?bilgisayar? kelimesi genel anlamıyla bilinen PC gibi araçlar içindeğil, mikroişlemci kontrollu tüm sistemler için kullanılmıştır. Bulgular ve yorumlarbölümünde öncelikle sayısal ve analog bilgi kavramına değinilmiş ardından MIDI sistemlerive bilgisayarlar ile elektronik çalgılar arasındaki iletişim ayrıntılı olarak incelenmiştir. 3.bölümün sonunda ise örnek uygulamalar ile konuya somutluk kazandırılmaya çalışılmıştır.Son olarak müzik üretiminde bilgisayar kullanımı ile ilgili sonuçlara varılmış, busonuçlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.Araştırmadaki bilgiler, kaynak tarama yöntemine dayalı olarak edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
RESEARCH OF THE USAGE OFCOMPUTER TECHNOLOGYIN MUSIC PRODUCTIONArda EDENABSTRACTGeneral purpose of this study is to make a point of view to the subject ?Usage ofcomputer technology in music production?.Because it is wide, the subject is limited by MIDI systems and application exampleson music production software. The universe of this study consists of the MIDI and computersystems being used in proffessional and amateur studios and the samples are taken fromSteinberg?s Cubase SX 3 software.In this study the word ?computer? is not only used for the common devices known asPCs, but all the systems working on the microprocessor technology. In the findings andcomments section firstly the analog and digital information is touched on, then thecommunication between MIDI systems and computers are investigated in detail. At the end ofthe 3rd section the subject is tried to concretized by example applications.Finally, conclusions has drawn about computer usage in music production and somesuggestions has made.All the information on this study is got by research of sources.