Cumhuriyetin ilk yıllarında Menemen Kazası (1923-1933)
Menemen Kazası in early years of Turkish Rebuplic (1923-1933)
  1. Tez No: 187861
  2. Yazar: NİHAL GONCA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEJDET BİLGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET?Cumhuriyet'in İlk Yıllarında Menemen Kazası (1923-1933)? isimli bu tezçalışmasında, günümüz çağdaş tarih anlayışı içerisinde önemli bir yer işgal etmeye başlayanyerel tarihçiliğin gelişmesiyle, yaşadığımız coğrafyayı daha iyi anlamaya karşı duyulanilgiden yola çıktık.Çalışmamızda, Yunan işgal dönemini en ağır sonuçlarıyla yaşayan bir ilçenin,Cumhuriyet yönetimi ile birlikte her alanda yapılan değişikliklere uyum sürecini incelemekistedik. Bu bağlamda, ilçe genelinde meydana gelen siyasi, idari, ekonomik, zirai ve sosyalyeniliklere değinerek, halkın bunlara olan yaklaşımını göstermeyi amaçladık. Bu bağlamdaözellikle ilçenin nüfus yapısındaki değişimi vurguladık. Cumhuriyet'in eğitime verdiği önemi,ilçe ölçeğinde inceledik. Güvenlik sorununun dönem içinde hangi boyutlarda olduğunuvurgulamaya çalıştık. Böylece parçadan bütüne gidilerek, ülke genelinde halkın inkılapları veonların getirdiği yeni yaşam tarzını algılaması, onlarla yaşamayı öğrenmesi sürecini inceledik.Bu süreç içinde oldukça önemli bir yer tutan, Menemen'in istemeden de olsa ev sahipliğiyaptığı Kubilay Olayı ile ilgili gelişmeleri tüm yönleriyle aktardık. Sonuç olarak MilliMücadele ile birlikte, Cumhuriyet'in ilk on yılının Batı Anadolu'da, tarımsal ekonomiyedayanan bir ilçedeki panoramasını çıkarmaya çalıştık.III
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBy the progress in the local historiography which starts to have an important place intoday?s modern history sense, we have started from the point of the interest in understandingthe local areas in this thesis study called ?Cumhuriyet?in İlk Yıllarında Menemen Kazası(1923-1933)? [?Menemen Kazası in the early years of Turkish Republic (1923-1933)?] .The harmony process with the changes by the Republican Administration in every areais studied for an ilçe that has suffered the heaviest results of the Greek Invasion. In this sense,it is aimed to show the approach of the public by examining the political, administrative,economic, agricultural and social changes that were made in ilçe-wide. Particularly, thechange in the population structure of the ilçe is emphasized in this context. The importancegiven to the education by the Republican regime is tried to be determined in the ilçe scale. Itis also tried to be emphasized that how much the security problem there was in the period.Therefore, by going from pieces to the integrity, in nation-wide perspective, the perception ofthe reforms and as a result of them the new style of life by the public and the process oflearning to live with the changes are examined. The developments related to the incident inthe ilçe which was unwillingly the home of the incident are tried to be given. To sum up,following the national struggle, the panorama of an agricultural economy-based ilçe in thewestern Anatolia of the first decade of the Turkish Republic is exposed.IV