Doğal gaz piyasalarında regülesyon ve ABD, AB ve Türkiye uygulaması
Regulation in natural gaz markets and the practices in the USA, the EU an Turkey
- Tez No: 187860
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNERİ AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez doğal gaz piyasalarının regülasyonunu analiz etmektedir. Tezle ulaşılmak istenen ana hedef doğalgaz endüstrisinin halihazırda nasıl işlediğine yönelik bir bakış açısı sunarken bununla birlikte endüstrideserbestleşme ve regülasyonun etkinliğini geliştirmeye yönelik öneriler sunmaktır. ABD, AB ve Türkiyedoğal gaz piyasalarının incelenmesi, piyasaların ve bu piyasadaki reformların değerlendirilmesine katkısağlamaktadır. Bu piyasalardaki deneyimler ışığında Türkiye'de henüz erken devrelerinde olan piyasaserbestleşmesinin ve reformların içeriğine de bir katkı sunulması hedeflenmiştir. Tez, regülasyonun doğalgaz sektörünün doğal tekelle karakterize edilen segmentlerinde faydalı, gerekli ve yerinde olduğunuönerirken, rekabetçi segmentlerinde ise piyasa serbestleşmesinin sağlanmasını ve deregülasyonuönermektedir. Tez daha sonra regülasyonun gelişimi ve aynı zamanda doğal gaz piyasa serbestleşmesiiçin bir takım öneriler sıralamaktadır. Her ne kadar bu önerilerin bazıları Türkiye'deki doğal gazendüstrisine özgü ise de bazıları daha geniş bir uygulama alanına sahiptir.Anahtar Sözcükler doğal gaz piyasaları, regülasyon, piyasa açıklığı, Türkiye
Özet (Çeviri)
This thesis analyses regulation of natural gas markets. The principal aim is to present a view of the naturalgas industry as it currently operates, along with presenting recommendations towards improving theefficiency of regulation and liberalisation in the industry. Analyzing the practices of natural gas marketsin the U.S.A., the E.U. and Turkey greatly contributes to evaluation of the markets and market reforms. Inthe light of experiences of those markets the thesis also seeks for providing contributions to the contentand nature of the reforms and market opening which are already in the age of infancy in Turkey. Whilethe thesis suggests that regulation is a beneficial, necessary and expedient in natural gas market segmentscharacterised by natural monopoly, deregulation and market liberalisation should be performed in thecompetitive segments of the natural gas industry. The thesis then enumerates some suggestions for theimprovement of regulation and also of natural gas market liberalisation. While some of theserecommendations are specific to the natural gas industry in Turkey, others have broader application.Key Words natural gas markets, regulation, market opening, Türkiye.