Zaman serisi altyordamları ile kullanıcıya yönelik bir paket program Tımser
  1. Tez No: 18812
  2. Yazar: MEHMET HEPKORUCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, zaman serisi analizleri yapan kullanıcılar için menü ile yönlendirilen bir paket programın hazırlanmasıdır. Zaman serileri, Mühendislik ve İşletmecilik faaliyetlerinde işlevleri yönünden ile önemli bir uygulama potansiyeline sahip olmakla birlikte ileri düzeyde bir matematik bilgisi gerektirdiği için üzerinde çok az çalışılan alanlardan birisidir. Mainframe 'lerde kullanılan zaman serisi analiz programları çok ayrıntıya inmekle beraber kullanıcının bir program dili bilmesi gibi kullanımı Öğrenmesini gerektirir. Amaç karmaşıklaştıkça işlemler ve bilinmesi gereken komutlar artmakta ve güçleşmektedir. Yapılan bu çalışmada kullanımı basit ve zaman serisi analizi amaçlayan, kullanıcının program hakkında ek bilgi bilmesine gerek kalmadan menü yönlendirmeli olarak çalışan bir Türkçe paket hazırlanmıştır. Proje materyalini ŞENYAY (1991) tarafından gerçekleştirilen Fortran 77 dili ile yazılmış 55 adet zaman serisi altyordamı oluşturmuştur. Bu altyordamlar amaçlar doğrultusunda birleştirilmiş ve kullanıcının hiç bir ek bilgisine gerek kalmaksızın program tarafından etkileşimli bir şekilde soru - cevap sırasında oluşturulmuştur. Programların çalışması sırasında bazı kısıtlayıcılar vardır. Bunlara uyulmaması durumunda programlar hatalı bir şekilde çalışabilir, kullanıcıya gerekli hata iletisini vererek akışı kesebilir. Programlar amaca bağlı olarak ya yalnızca ekran sunumlu yada hem ekran hem diskte sıralı bir dosyaya yazma şeklinde sunuma sahiptir. Kullanıcının veri girişlerini yapabilmesi için, DBase-Ill Plus ortamında Editör hazırlanmış ve kullanıcının DBase'in özelliklerinden faydalanarak kullanımı basit bir veri giriş Editörü ile verilerini girebilmesi sağlanmıştır. Pakette yer alan analizler kısaca, temel zaman serisi transformasyonları, ileri veya geri fark alma. işlemleri, zaman serileri üzerinde çeşitli standartlaştırma işlemleri, normal dağılışlı şans sayısı türetme işlemleri, basit istatistik değerlerini elde etme, hareketli ortalama işlemi, filtreleme ve öngörümleme işlemleri, ağırlıklı filtre işlemleri, üçlü üstel düzeltim ve öngörümlemeler, matris tersi alınması, fast Fourier transformu, doğal kübik spline interpolasyonu, en küçük kareler yaklaşımları, Eigen vektörleri ve Eigen değerleri, otokovaryans - otokorelasyon hesapları, kroskovaryans kroskorelasyon hesapları, kısmi otokorelasyon hesabı, kros - quadrature ve faz spektrumları, oto spectrum hesabı, AR modeli aranması, ARMA parametreleri tahminleme, impulse - response ağırlıkları ve model belirleme işlemleri -prewhitening window (pencereleme) ve spectral analiz işlemleri ve grafik çizimi olarak özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to prepare a menu driven statistical package for the time series analysists. Although time series analysis has a very important application potential on engineering and economic activities, it requires high level mathematical knowledge and therefore not too much study is made on this field. The time series analysis programs used on the mainframes are in full detail and the user needs to learn how to use these programs just like learning a programming language. As the demands get more complex, the procedures and the commands to be learned increase and become more difficult. With this study, a menu driven packet program in Turkish has been prepared which is user friendly not requiring to learn additional information about the programming. The project material is obtained from ŞENYAY, L. (1991) which is formed of 55 subroutins and written in FORTRAN 77 language. These subroutines were combined depending on the aim and they are run in an interactive way by the order of question-answer procedure. There are some restrictions on the programs. In case the user doesn't care these restrictions, the programs may progress in a faulty way or they can return to the menu giving the required error or warning message. Depending on the aim, the programs may supply only screen display or may supply the results both on the screen and on the disk by writing on a sequential file. For editing the data an editor was written in DBase III - Plus. Using DBase qualifications, it is provided that data can be entered and edited in a simple way. The analysis which are in the packet are shortly, basic time series transformations, seasonal or non-seasonal differences, some standardizations, random number generating processes, basic statistical values obtaining as max.,min., variation, mean, moving average, filtering, forecasting, weighted filtering, matrix inversion, fast Fourier transformation, cubic spline interpolation, least squares, Eigen values and vectors, autocorrelation, kros-correlation,autocovariance, kros- co variance, partial autocorrelation, cross - quadrature, and phase spectrums, auto spectrum, AR modelling, ARMA process, impulse - response functions, pre - whitening or modelling, windowing, spectral analysis process and graphics.