'Nart Jırla Bla Tauruhla' adlı derleme kitabındaki dilin eski Kıpçakçı ile ilişkisi üzerine bir inceleme (giriş-inceleme-metinler-sözlük)
A Research on the relation between the language in the compilation book named 'Nart Jırla Bla Tauruhla' and old Kipcakhs Turkish (introduction-research-texts-dictionary)
- Tez No: 188134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Türkçesi ile Bugünkü Kıpçak Türkçesi şivelerindenbiri olan Karaçay-Malkar Türkçesi arasında karşılaştırmalı inceleme yapmaktır. Bu çalışmada,iki dil arasındaki ilişki incelenmiş; benzerlikler ve farklılıklar belirlenmiştir.Üzerinde dil incelemesi yapılan ?Nart Jırla Bla Tauruhla? adlı eser, derleme birkitaptır. çerisinde şiir ve hikayeler bulunan bu eserin transkripsiyonlu okunuşuverilmiştir.Kitabın içinde yer alan Nart hikayeleri, Karaçay-Malkar Türkleri arasında yaygınve meşhurdur.Bu nedenle eserdeki dil sade ve anlaşılırdır.Karşılaştırmalı inceleme sonucunda Eski Kıpçak Türkçesi ile Karaçay-Malkar Türkçesiarasında büyük ölçüde benzerlikler olduğu görülmüştür.Benzerlik ve farklılıklar ana başlıklarhalinde inceleme bölümünün sonunda bulunan sonuç bölümünde gösterilmiştir.Bu sonuçlaradayanarak, Karaçay-Malkar Türkçesinin dil özellikleriyle tipik bir Kıpçak şivesi olduğugörülmüştür.Tez, bu sahada çalışma yapacaklar için sözlük bölümünü de içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make a research on Karachay - Balkar Turkishwhich is the accent of old Kıpcakhs Turkish and today Kıpcakhs Turkish in acomparative way. In this study, the relation between the two languages is examined;similarities and diffirences are defined.The work named ?Nart Jırla Bla Tauruhla? on which the language study isdone is a compilation book. The pronunciation with transcription of this work in whichpoems and stories are included is given. The stories of Nart in the book are commonand famous between Karachay - Balkar Turkish people. Therefore, the language inthe work is plain and understandable.In the result of the comparative research of old Kıpcakhs Turkish andKarachay- Balkar Turkish, It is seen that there are similarities in a big extent.Similarities and diffirences are shown as main titles at the end of the research part, inthe result part.In the lights of these results, It is found out that Karachay - Balkar Turkish is atypical Kıpcakhs accent with its language characteristics.The thesis includes a dictionary part for the ones who will study about thissubject.