Ahmed Adnan Saygun üzerine bir inceleme çalışması
A Research study on Ahmed Adnan Saygun
  1. Tez No: 188147
  2. Yazar: SEZGİ SEVİ KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ALANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
iiiYÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİAHMED ADNAN SAYGUN ÜZERİNE BİR İNCELEME ÇALIŞMASISezgi Sevi KIRANMüzik Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüHaziran 2005Danışman: Doç. A. Bülent ALANERÜlkemizde Cumhuriyetin kurulması ile birlikte her alanda yeniden yapılanma süreciyaşanmıştır. Bu yapılanma süreci içinde Büyük Önder Atatürk'ün önemle üzerinde durduğukonulardan biri, ülkemizin modern dünyanın bir parçası olması doğrultusunda eğitim, sanat vebuna bağlı olarak müzik olmuştur.Ahmed Adnan Saygun, bir besteci, bir araştırmacı ve bir müzik eğitimcisi olarak, TürkMüzik Tarihinde saygın ve önemli bir yere sahiptir.Bu çalışmada besteciliğinin yanı sıra bir araştırmacı ve bir eğitmen olarak AhmedAdnan Saygun'un sanatçı kişiliği, yapıtları ele alınmış, ülkemizde müzik eğitiminingelişimine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Ahmed Adnan Saygun, türlerinin Türkiye'deki ilkörnekleri olan ?Özsoy? operası, ?Bir Orman Masalı? balesi ve ?Yunus Emre? oratoryosunubestelemiştir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTA RESEARCH STUDY ON AHMED ADNAN SAYGUNSezgi Sevi KIRANDepartment of MusicAfyon Kocatepe University, The Institue of Social SciencesJune 2005Advisor: Doç. A. Bülent ALANERWith the foundation of Turkish Republic, an era of modernization had begun forTurkey. Atatürk laid great emphasis on Turkey as a country, which is a part of the modernworld. Therefore, education and the arts became an important part of his priorities. Atatürk?saim was to achieve an international outlook in music, which is at the same time national. Thiswas also one of Ahmed Adnan Saygun?s main principles.Ahmed Adnan Saygun is an important figure in Turkish musical history as acomposer, a researcher and an instructor. This dissertation study is mainly concerned withAhmed Adnan Saygun?s personality as an artist besides his personality as a composer,researcher and an instructor and also his works. The development of musical education inTurkey from Ahmed Adnan Saygun?s point of view is also studied in this dissertation study.Ahmed Adnan Saygun wrote the Opera ?Özsoy?, the Ballet ?Bir Orman Masalı-AForest Tale? and the Oratorio ?Yunus Emre ? creating the first examples of these genres inTurkey.