İlköğretim 5. ve 8. sınıflar ile ortaöğretim 11. sınıfların sözlü anlatımdaki kelime hazineleri/Afyon merkez örneği
In Primary education and high school, oral explanation actives and active vocabulary for class 5, 8 and 11./Afyon center's sample
- Tez No: 188146
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
3YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİİLKÖĞRETİM 5. VE 8. SINIFLAR İLE ORTAÖĞRETİM 11. SINIFLARIN SÖZLÜANLATIMDAKİ KELİME HAZİNELERİ / AFYON MERKEZ ÖRNEĞİHayriye ÜNSALTürkçe Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüŞubat 2005Danışman: Yard. Doç. Dr. Musa ÇİFTÇİÇalışmada Afyon il merkezindeki ilköğretim 5. ve 8. sınıflar ile ortaöğretim 11.sınıfların sözlü anlatımdaki aktif kelime hazineleri incelenmiştir. Adı geçen sınıflardakiöğrencilerin aktif kelime hazinelerini tespit etmek için okullar sosyo-ekonomikdurumlarına göre üçe ayrılmıştır: Sosyo-ekonomik durumu düşük(alt) seviyedekiokullar, sosyo-ekonomik durumu orta seviyedeki okullar ve sosyo-ekonomik durumuyüksek(üst) seviyedeki okullar. Daha sonra okul okul dolaşılarak bu öğrenciler üç farklıtürde(anı, otobiyografi ve serbest konu) konuşturulup konuşmaları, ses kayıt cihazınakaydedilmiştir. Bu şekilde öğrencilerin kullandıkları kelimeler tespit edilmiştir.Okulların sosyo-ekonomik durumlarına göre, öğrencilerin kelime hazinelerinin değiştiğigörülmüştür.
Özet (Çeviri)
4ABSTRACTIN PRIMARY EDUCATION AND HIGH SCHOOL, ORAL EXPLANATIONACTIVES AND ACTIVE VOCABULARY FOR CLASS 5, 8 AND 11./ AFYONCENTRE?S SAMPLEHayriye ÜNSALDepartment Of TurkishAfyon Kocatepe University, The Institue of Social SciencesFebruary 2005Advisor: Assist. Prof. Dr. Musa ÇİFTÇİIn this study, the active wordage of the students in year 5, 8 and 11 in centralAfyon are examined. For this study, the schools were seperated into three partsaccording to their social and economical situations.1. The schools that their social and economical situations are low.2. The schools that their social and economical situations are at normal level.3. The schools that their social and economical situations are high.Then, the students were talked about memory, biography and some subjects.Their voices were recorded.In this way, the words that the students used were established. It?s understoodthat the wordage of the students are different school by school.