Türkiye'de güzel sanatlar fakültelerinin geleneksel Türk el sanatları bölümlerindeki eğitim programlarının etüdü ve değerlendirmesi (Türk sanatı eğitimine yaklaşımlar)
Analysis and evaluation of education programs in traditional Turkish hand arts departments of fine arts faculties in Turkey (approaches to Turkish art education)
  1. Tez No: 188180
  2. Yazar: ELİF ESMA AĞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN ÖZKEÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
2ÖZETTÜRKİYE'DE GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİNİNGELENEKSEL TÜRK EL SANATLARI BÖLÜMLERİNDEKİ EĞİTİMPROGRAMLARININ ETÜDÜ VE DEĞERLENDİRMESİ(TÜRK SANATI EĞİTİMİNE YAKLAŞIMLAR)Elif Esma AĞARSüleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar FakültesiGeleneksel Türk El Sanatları BölümüYüksek Lisans Tezi, 192 sayfa, 2005Danışman : Prof. İlhan ÖZKEÇECİBu tezin amacı, Türkiye'de eğitim veren mevcut Güzel SanatlarFakültelerindeki, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümlerinin, genel olarak, kısatarihlerinin, günümüzdeki durumlarının, ders müfredatlarının, ders içeriklerinin,akademik kadrolarının tanıtılması olarak özetlenebilir. Tez kapsamında sayılankonuların detaylarının verilmesi, derslerin uygulama ve teorik ağırlıklarınınverilmesi, bölümlerin ders içerikleri, ders müfredatları ve akademik kadrolarıaçısından karşılaştırmalarının verilmesi ve bu konuların sonuçta tartışılmasıamaçlanmıştır.Bu tezde, verilerin toplanmasında tam sayım yönteminden yararlanılarakülkemizde mevcut bütün Güzel Sanatlar Fakültelerinde eğitim vermekte olanGeleneksel Türk El Sanatları Bölümlerinden bilgi alınmıştır. Bulguların sunulmasıiçin çizelgeler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
3ABSTRACTANALYSIS AND EVALUATION OF EDUCATION PROGRAMS INTRADITIONAL TURKISH HAND ARTS DEPARTMENTS OF FINE ARTSFACULTIES IN TURKEY(APPROACHES TO TURKISH ART EDUCATION)Elif Esma AĞARSüleyman Demirel UniversityFaculty of Fine ArtsDepartment of Traditional Turkish Hand ArtsMaster Thesis, 191 pages, 2005Danışman: Prof. İlhan ÖZKEÇECİThe aim of this thesis is to investigate and introduce the Traditional TurkishHand Arts Departments of Fine Art Faculties by means of general past, currentstatus, syllabus, lesson content and academical staff. Subject details, therotical andpractical ratios of lessons, lesson contents of departments, syllabus and comparisonsbetween academical staffs have been included and these topics have been discussedin conclusion section. The data were picked from all Traditional Turkish Hand ArtsDepartments of Fine Arts Faculties and whole counting method was used. Tableswere used to present the results.