Bireysel çalgı keman eğitiminde geleneksel Türk müziğinin kullanım düzeyi üzerine bir inceleme
An inverstigaton into the level of using traditional Turkish music in individual instrument violin education
- Tez No: 606591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; Mesleki müzik eğitimi kurumlarında verilmekte olan keman eğitiminde Geleneksel Türk müziğinin kullanılma durumlarını betimsel olarak ortaya koymaktır. Yöntem: Araştırma problemine cevap bulma amacı ile alan tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem kapsamında verilerin elde edilmesi amacı ile bilgi toplama formu hazırlanmış ve Türkiye'de bulunan ve müzik alanında mesleki eğitim veren bütün okullardaki keman eğitimcilerinden veriler toplanmaya çalışılmıştır. Bu verilerden hareketle mesleki müzik eğitim kurumlarında bireysel çalgı keman eğitimi derslerinde GTM'nin kullanım düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bulgular: Araştırmada kullanılan bilgi toplama formundan elde edilen veriler ışığında; Eğitim fakülteleri müzik öğretmenliği bölümlerinde GTM'ye ilişkin öğelerin kullanılma oranının diğer okul türlerine göre daha düşük olduğu anlaşılmıştır. Bu okul türleri GTM öğelerinin kullanım durumlarına göre sıralamaya tabi tutulduğunda ise sıralamanın kullanım sıklığı ve çeşitliliğine göre güzel sanatlar fakülteleri, anadolu güzel sanatlar liseleri, konservatuvarlar ve eğitim fakülteleri müzik öğretmenliği bölümleri şeklinde olduğu anlaşılmıştır. Sonuç: Dört farklı okul türünden elde edilen verilerin karşılaştırılmasında; Keman eğitmenlerinin derslerinde GTM'ye ilişkin öğeleri kullanma durumları bağlı bulundukları kuruma ve kurumun genel ders yapısına göre farklılık gösterdiği, eğitim fakülteleri müzik öğretmenliği bölümlerinde GTM ye ilişkin öğelerin kullanım durumunun diğer okul türlerine göre düşük olduğu ve GTM'nin okullar arasındaki kullanım sıklığına balkıdığında Güzel Sanatlar Fakültelerinin ilk sırada olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed at revealing the usage of traditional Turkish music in violin education which is given in music schools descriptively. Method: Field scanning method was used in order to answer research question. Within the scope of this method, data collection form was prepared and data were obtained from violin teachers working in the schools which provide professional music education in Turkey. Based on these data, it was aimed at determining the usage level of GTM in individual instrument violin training courses in professional music education institutions. Findings: In the light of the data obtained from the data collection form used in this study; it was found that the usage of GTM related components in the music education department of the faculties of education was lower than the other school types. When these types of schools were ranked in terms of the usage of GTM components, the findings provided the ranking as music education departments of fine arts faculties, Anatolian fine arts high schools, conservatories and music education departments of education faculties respectively according to the frequency and variety of usage. Result: The results showed that when compared the data obtained from four different schools, the usage of GTM related components by violin teachers in their own classrooms varies according to the institution in which they work and the general course structure of the institution. Also, the usage of GTM-related components in the music education departments of the faculties of education is low compared to other school types and when it comes to the frequency of using GTM in the schools, faculty of fine arts ranks first.