Ahmet Muhip Dıranas'ın şiiri
Ahmet Muhip Dıranas?s poetry
- Tez No: 188228
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAADETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZETAHMET MUH P DIRANAS'IN Ş RY VL , OKTAYYüksek Lisans - 2005Türk Dili ve EdebiyatıDanışman: Yard. Doç. Dr. Saadettin YıldızTezimizin konusu, Ahmet Muhip Dıranas'ın şiirinin dış ve iç ögeler yönündenincelenmesidir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairin hayatı,kişiliği, eserleri; ikinci bölümde şiir anlayışı, şiirinin dış yapı özellikleri ve şiirininiç yapı özellikleri üstünde durulmuş; üçüncü bölümde ise sonuçlara yer verilmiştir.Birinci bölümün amacı, Ahmet Muhip Dıranas'ın hayatı, kişiliği ve eserlerihakkında bilgi vermek ve bu bilgiler ışığında şiirlerini aydınlatmak; ikinci bölümünamacı, Dıranas'ın şiir anlayışını ve şiirinin özelliklerini ortaya koymaktır. Bubağlamda ?şiir anlayışı? başlığı altında Ahmet Muhip hakkında yapılan yorum vedeğerlendirmelere yer verilmiştir.?Şiirinin dış yapı özellikleri? başlığı altında Dıranas'ın şiirlerinin nazım birimive nazım şekli irdelenmiştir. ?Şiirinin iç yapı özellikleri? başlığı altında ise ölçü,uyak, armoni, tekrarlar, dize, sözcük dağarcığı, tema, imge konuları üstündedurulmuştur. Üçüncü bölümde araştırma ve incelemeden elde edilen sonuçlarortaya konmuştur.Tezimizin özünü oluşturan Dıranas'ın şiirinin iç yapı özelliklerinde ölçü, uyak,dize, sözcük dağarcığı, tema ve imge konuları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bubağlamda Ahmet Muhip'in ölçüsüz ve uyaksız şiir yazmadığı, ancak bu konudageleneksel kalıplara uymayıp yeni şekiller denediği saptanmıştır.Dıranas şiirinin çevresinde toplandığı belli başlı temalar; doğa ve doğa sevgisi,sonsuzluk, yaşlılık, aşk, erotizm, hüzün ve karamsarlık, umut, yalnızlık, ölüm,zaman, yaşama sevinci, Tanrı, geçmişe özlem, insan sevgisi ve dostluk, yurt vekahramanlık, bilinmezlik, sokak, unutuş, kaçış, pişmanlık, kadın, düşler, çocuk'tur.Dıranas şiirinde karşımıza çıkan ana imgeler ise Ağrı, anılar, aşk, bellek vefarkındalık, bulutlar, düşler, gençlik, gökyüzü, gönül, güneş, güzellik, hüzün, insan,ölüm, sevgili, yaşam, yaşlılık, zaman kavramları çevresinde öbeklenmektedir.ncelememizin sonucunda, Ahmet Muhip Dıranas'ın; gelenekte pekkullanılmayan kalıpları kullanarak ya da kalıplardaki durakları kaldırarak heceşiirinde bir dönüşüm meydana getirdiğini; farklı uyak kullanımlarıyla, yeni dizeyapılarıyla şiirde özgün bir ses ve ritm yakaladığını; sevdiği temalar etrafındakendine özgü bir imge dünyası kurarak Türk şiir tarihinde özel bir yer elde ettiğinitespit ettik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAHMET MUH P DIRANAS?S POETRYYIVLI, OKTAYMaster Thesis - 2005Turkish Language and LiteratureAdvisor: Saadettin Yıldız, Assistant ProfessorThe subject of our thesis is an interior and exterior study of the poem by AhmetMuhip Dıranas. The thesis consists three parts.In the first part, the poet?s life, his personality and works are emphasized. In thesecond part, the poet?s view of poems, the characteristics of the interior andexterior structures of his poem are pointed out and in the third part the results arestated.The aim of the first part is to give information about Ahmet Muhip Dıranas?life, personality and works and int the light of this information to lighten hispoems. The aim of the second part is to put forth Dıranas? view of poems and thecharacteristics of his poem. Accordingly, under the title ?The view of poems? somecomments and evaluations on Ahmet Muhip are stated.Under the title ?The exterior stucture characteristics of his poem? verse and thestyle of verse are studied thoroughly. On the other hand, under the tittle ?Theinterior structure characteristics of his poem ?the subjects -meausure, rhyme,harmony, repetitions, the line of poetry, vocabulary, thema and image- are dwelledon. In the third part, the results obtained from the study and the examination on thepoem are put forth.In interior structure characteristics which froms the essence of our theis thesubjects of meausure, rhyme, the line of the poetry, vocabulary, thema and imageare examined detaily. Accordingly, it?s been identified that Ahmet Muhip didn?twrite his poems without meausure and rhyme but he didn?t apply traditionalpatterns and tried new styles.The most common themas seen in Dıranas? poem are nature and the love ofnature, eternity, aging, love, erotism, grief and pessimism, hope, loneliness, death,time, the joy of life, god, missing of the past, the love of people and friendsihp,homeland and heroism, being unknown, streets, forgetting, escaping, regretting,women, dreams and children.The main images we?ve encountered in Dıranas?s poem are pain, memories,love, storage and awareness, clouds, dreams, youth, sky, heart, the sun, beauty,grief, people, lover, life, aging, and the terms of time.In the last part of our study, we determined that Ahmet Muhip Dıranas usedinconventional patterns or produced a different style by omitting the caesuras inpatterns and that he caught a new rhytm and brought a unique voice to the poem byusing different rhymes and new line patterns and that he possessed a special placein Turkish poetry history by forming a self-image style around the themas he loved.