Ahmet Muhip Dıranas ve şiirleri üzerine bir araştırma
Ahmet Muhip Dıranas and a research on his poems
  1. Tez No: 121839
  2. Yazar: SAADET SEVAL CANDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHİM TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ill ÖZET (AHMET MUHİP DIRANAS VE ŞİİRLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA) Ahmet Muhip Dıranas, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının önde gelen şâirlerinden biridir. Edebî şahsiyetinin oluşumunda Ankara Lisesi yıllarında hocası ve yakın dostu olan Ahmet Hamdi Tanpınar'ın tesirleri söz konusudur. Tanpınar, sahip olduğu edebî birikimi, şiir ve sanat görüşü ile Ahmet Muhip' in edebî yeteneğine yeni bir tarz ve görünüm kazandırmıştır. Ahmet Muhip Dıranas, Tanpınar'ın teşvikiyle yöneldiği Fransız sembolik şiirinden aldığı esinler ile eserlerinde ses ve şekil mükemmelliğine önem vermiştir. Ahmet Muhip Dıranas için sanatın gayesi, inşam sevmek ve yaşamaktan ibarettir. Şâir, inşam yaşam-ölüm (varlık/yokluk) düzleminde ele alıp aşk, ayrılık, yalnızlık, can sıkıntısı ve kaçış, sonsuzluk özlemi gibi duygular etrafında sanatının konusu yapar. Ayrıca, çocukluğa dönüş, geçmişe ait hatıralara sığınma, içinde bulunulan zaman ve mekândan kaçış ile uzak ve bilinmedik bir diyara özlem şeklinde beliren sonsuzluk arzusu gibi kimi duygular etrafında şiirinde zaman temasım işler. Bu, geçmişin şimdi içinde yeniden yaratımını esas alan bir zaman duygusudur. ANAHTAR KELİMELER: Ahmet Muhip Dıranas, Ahmet Hamdi Tanpınar, Şiir, İnsan, Zaman.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY (AHMET MUHİP DIRANAS and a RESEARCH ON HIS POEMS) Ahmet Muhip Dıranas is one of the most important poets of Turkish Literature at the period of Republic. Through being a literary man he had been impressed with Ahmet Hamdi Tanpmar who was his companion and teacher in Ankara Lise. He has been gained a new style and view adding his literary skills by Tanpmar' s literary knowledge and his view on the poetry and art. Ahmet Muhip Dıranas attaches great importance to the perfection of form and tone in his pieces of work inspiring French symbolic poetry which he has been directed to by Tanpmar. Ahmet Muhip Dıranas thinks that the aim of the art is to love man and live. The poet is interested in man from a life and death viewpoint and it is the topic of his pieces of work together with love, separation, loneliness, boredom and escaping, desire for eternity. And he studies time in his poems together with the feelings such as returning to childhood, living with the memory of the past, escaping from the time and place at the present and desire for the faraway place which isn't known. This is the sense of time in which the past is recreated at the present. KEY WORDS: Ahmet Muhip Dıranas, Ahmet Hamdi Tanpmar, Poem, Man, Time.