Sosyal, siyasal, ekonomik yönüyle Fethiye (1923-1960)
The Social, political and economic aspects of Fethiye (1923-1960)
  1. Tez No: 188336
  2. Yazar: PINAR GÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada, geçmişten günümüze önemli bir yerleşim birimi olan Fethiye'ninOsmanlı Devleti'nin son dönemlerini de içine alan kısa bir değerlendirmesi, idari ve nüfusyapısı ve geçen zaman içinde sözünü ettiğimiz yapıdaki değişiklikler, ekonomik, sosyal,siyasal hayatı ile eğitim ve kültür alanındaki gelişmeleri ortaya konmuştur.Çalışmamız süresince özellikle 1920-1960 yılları arası Muğla yerel basını başta olmaküzere, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Genel Kurmay Askeri Tarih ve Stratejik EtütBaşkanlığı (ATASE) Arşivi, Ankara Milli Kütüphane, Fethiye'deki bazı kamu kurum vekuruluşlarının arşivleri ile adı geçen döneme tanıklık yapmış kişilerden yararlanılmayaçalışılmıştır.Bu çalışma Giriş Bölümü dışında dört bölümden oluşmaktadır. Bunlardan GirişBölümü'nde; Fethiye'nin ilkçağdan Türk hakimiyetine; Menteşe Beyliği, Osmanlı DevletiDönemi ve Milli Mücadele Dönemi Fethiye'si hakkında genel bilgiler verilmiştir. BirinciBölüm'de; Osmanlı Devleti'nin son dönemi ve Cumhuriyet Dönemi'nde Fethiye'nin idariyapısı ile nüfus özellikleri incelenmiştir. İkinci Bölüm'de; Fethiye'nin sosyal hayatı ile siyasalhayatı ele alınmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise; Osmanlı Devleti'nin son döneminde ve 1923-1960 yılları arasında Fethiye'deki eğitim ve kültür hayatı ortaya konulmuştur. Dördüncü veson bölümde ise; Fethiye'nin ekonomik yapısı ve bu yapıya paralel kurum ve kuruluşlaranlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; including the latest periods of the Ottoman Empire, a brief evoluationof Fethiye, which has been a significant settlement unit from the early ages to the present ismade; administration and population structure of Fethiye and the changes within thisstructure; economic, social and political life and the developments in the fields of educationand culture in Fethiye are handled.Throughout our study we have tried to make use of Muğla Local Press, especiallybetween 1923 and 1960, Prime Ministery Republican Archive, Consulgeneral MilitaryHistory and Strategic Research Chairmanship Archive, Ankara National Library, the Archiveof some state offices in Fethiye and people witnessing the period mentioned.This study consists of four sections, apart from the Introduction Part. In theIntroduction Part, some general Information has been given about Fethiye from the first era toTurkish domination, Menteşe Goverment, the Ottoman Empire period and National Fightperiod. In the first part; the last period of the Ottoman Empire and the administrative structureand population characteristics of Fethiye in republic period have been studied. In the SecondPart; the social life and the political life of Fethiye have been mentioned. In the Third Part;educational and the cultural life in Fethiye during the last period of the Ottoman Empire andyears between 1923 and 1960 has been shown. In the Fourth and the last part, the economicalstructure of Fethiye and the state offices paralel with this structure have been described.