Kayseri'nin sosyo-ekonomik gelişiminde KOBİ politikalarının etkisi
The Effect of SME policies on socioeconomic development of Kayseri
  1. Tez No: 188337
  2. Yazar: ÜMİT KÜRŞAT BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZETKAYSER 'N N SOSYO-EKONOM K GEL Ş M NDE KOBPOL T KALARININ ETK SÜmit Kürşat BOLATKayseri, elverişli ulaşım ve enerji olanakları ve zengin yer altı kaynaklarıylabirlikte önemli ölçüde gelişmiş sanayisi ile bilinen illerimiz arasında yer almaktadır.Kayseri ekonomisinin gelişmesindeki başlıca faktörlerden birisi, ticaret ve zanaattageçmişten günümüze önemli bir birikime sahip olmasıdır.Kayseri'de, küçük ve orta boy işletmeler il ekonomisine olan katkıları vesağladıkları istihdam olanakları bakımından ilin sosyo-ekonomik yapısının temelinioluşturmaktadır. Mevcut durumda Kayseri ekonomisinin lokomotifi KOB 'lerdir.Son yıllarda Dünya'da ve Ülkemizde gittikçe önem kazanan küçük ve orta boyişletmelerin ve uygulanan KOB politikalarının Kayseri'nin sosyo-ekonomikgelişimine etkileri çalışmanın içeriğini oluşturmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, KOB 'ler hakkında genel bilgilere veTürkiye'de uygulanan KOB politikalarının tarihi gelişimine değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, Kayseri'nin genel özellikleri ve sosyo-ekonomikyapısının mevcut durumu incelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde, Kayseri ekonomisinin tarihi gelişimi ve küçükve orta büyüklükteki işletmelerin ekonomideki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur.KOB destek kurumlarının sağladığı hizmetlerin ve uygulanan KOB politikalarının,Kayseri'nin sosyo-ekonomik gelişimine etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca Kayseri'ninbenzer illerle sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi değerleri karşılaştırılmıştır.Çalışma sonucunda Türkiye'de uygulanan KOB politikalarının ve geçmişyıllarda yapılan yoğun kamu yatırımlarının Kayseri'nin sosyo-ekonomik gelişiminebüyük katkılar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF SME POLICIES ON SOCIO-ECONOMIC DEVELOPMENTOF KAYSERIÜmit Kürşat BOLATKayseri takes place among the well-known cities of us with its transportationand energy facilities, rich underground sources and its highly developed industry. Oneof the main factors in the development of Kayseri?s economy is its having a richbackground in the fields of trade and craft.In Kayseri, small and middle-sized managements form the basis of thesocioeconomic structure of the city from the point of their contributions to cityeconomy and the employment facilities they provide. At present situation thelocomotives of Kayseri?s economy are SMEs.The small and middle-sized managements gaining importance both in the worldand in our country in recent years and the SME policies carried out to Kayseri?ssocioeconomic development form the content of this study.In the first part of the study, general information about SMEs and the SMEpolicies which are carried out in Turkey are mentioned.In the second part of the study, the general description and the presentsocioeconomic situation of Kayseri are studied.In the third part of the study, the historical development of Kayseri?s economyand the place and importance of small and middle-sized managements in this economyare pointed out. The services which the SME support instutions provide and the effectsof the SME policies which are carried out to Kayseri?s socioeconomic development areevaluated. Besides, Kayseri?s socioeconomic development index values are comparedto similar provinces.In the end of the study, it has been seen that the SME policies carried out inTurkey and the intensive public investments which took place in the previous yearsprovided great contributions to Kayseri?s socioeconomic development.