Karaciğerde hepatit B antijenlerinin immunoperoksidaz tekniği ile gösterilmesi
  1. Tez No: 18837
  2. Yazar: OLCAY KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAHİR E. PATIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET E.Ü. Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalına 1988-1990 yıllan içinde gönderilmiş bütün karaciğer biyopsi materyalleri arasından seçilen primer karaciğer tümörü, hepatit, siroz, presiroz. nekroz vakaları ile karaciğer biyopsisi olarak rapor edilmiş toplam 1 14 vakada ımmunoperoksidaz tekniği (IPD ile avidin - biotin metodu kullanarak ışık mikroskobu seviyesinde hepatit B surface antijeni (HBs Ag) ve hepatit B core antijeni (HBc Ag) araştırıldı. HBs Ag için değerlendirdiğimiz 109 vakanın 72'sinde (% 66) değişen şekil ve derecelerde pozitiflik elde ettik. HBs Ag, hepatositlerde intrasitoplazmik veya membranöz boyanma gösterdi. Bazı vakalarda hücreler arasında, Disse mesafelerinde ve bazen de safra yollarında pozitif boyanma izledik. 114 vakanın 48'inde (%42)HBcAg pozitif boyandı. Toplam 43 vakada hem HBs Ag hem de HBc Ag tesbit edildi. 28 vakada hepatit B belirleyicilerinin serum değerleri ile doku değerleri karşılaştırıldı. Serumda HB Ag negatif bulunmuş 10 vakanın 8'inde dokularda pozitif boyanma görüldü. Orsein boyası uygulanan 67 vakanın 12'sinde pozitif boyanma izlendi. Aynı vakalarda IPT ile 45 pozitiflik elde ettik. Piece meal nekroz gösteren kronik aktif hepatit, aktif siroz ve hepatoselluler karsinom tanıları almış 38 vakanın 32'sinde HB Ag pozitif bulundu. Vakalarda iltihabi infiltrasyon değişen yoğunluklarda izlendi. Lenfosit ve polimorf nüveli lökositler ile HB Ag'leri arasında bir bağlantı kurulamadı, fakat plazma hücrelerinin Infiitrat içinde olmaları, HB Ag ihtiva eden dokularda anlamlı şekilde daha sık bir bulgu idi. Anahtar kelimeler. Karaciğer, hepatit, HBsAg, HBcAg. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hepatitis B surface antigens and hepatitis B core antigens were detected using avidin biotin immunoperoxidase method with light microscope in selected 114 cases from ali liver biopsy specimens which had been sent to the Department of Pathology at the Universtiy of Erciyes from 1988 to 1990. These specimens had been reported as primary hepatic tumors, hepatitis, cirrhosis, precirrhosis, necrosis and hepatic biopsies. We detected different patterns and amounts of HBs Ag and HBc Ag in 72 of 109 cases (66%). HBsAg showed intracytoplasmic and membranous staining in hepatocytes. In some cases we found positivities in the intercellular and Disse's spaces and sometimes in the biliary ductuli. In 48 cases out of 114(42%) HBcAg was reacted positivily. Totally in 43 cases both HBs Ag and HBc Ag were detected. In 28 cases' serologic values were compared with intrahepatic hepatitis B markers. In 8 cases out of 10 with negative serums we found HBs Ag positive in tissues. While orcein was performed, positive stpJnings were seen in 12 of 67 cases. We detected 45 positivities in tissues of the same cases. HBs Ag was found positivelly in 32 of 38 cases in which PMN were present. Different degress of inflamatory were detected in the cases. There were no relationship between neutrofil andHBAg, but the presence of plasma cells in infiltrates was seen more often. Key Words. Liver, hepatitis, HBsAg, HBcAg. 75