Kronik Hepatit B'li hastaların karaciğerinde viral antijenlerinin immunohistokimyasal yöntemle gösterilmesinin tanısal değeri
The Diagnostic value of immunohistochemical detection of hepatic virus antigens in liver of patients with chronic hepatitis B
- Tez No: 60697
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Hepatit B virus infeksiyonları tüm dünyada yaygındır ve çeşitli klinik tablolarla karşımıza çıkabilmektedir. Yapılan çok sayıda araştırmaya rağmen, hepatit B virus infeksiyonunun patogenezi ve kronikleşmesi tam olarak anlaşılamamıştır. Tanısal amaçla kullanılan rutin serolojik testlerden, klasik bilgilerimizle çelişen sonuçlar alınabilmektedir. Bu durum bilim adamlarını yeni araştırmalara doğru yöneltmiştir. Çalışmamızda, kronik hepatit B 'li olguların karaciğerinde yüzey ve kor antijenini göstererek ; bu antijenlerle serum HBeAg, HBV DNA, ALT değerleri ve histopatolojik aktivite indeksi arasında korelasyon olup olmadığını araştırmayı hedefledik. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesinde izlenen kronik hepatit B 'li toplam 42 hasta dahil edildi. 14 'ü kronik persistan, 28 'i kronik aktif hepatit vakasıydı. HBeAg / anti-HBe ELİSA ile, HBV DNA sıvı hibridizasyonla ve ALT otoanalizörlerle çalışıldı. Karaciğer dokusunda HBV antijenleri ise immunoperoksidaz boyama yöntemiyle gösterildi. Serum HBeAg 17, anti-HBe 25 vakada pozitif bulundu. HBV DNA ise toplam 18 vakada müspetti. Dokuda HBsAg olguların % 83.3 'ünde pozitif olup, sitoplazmik boyanma şeklindeydi. HBeAg pozitifliği % 30.9 olup, nükleer boyanma şeklindeydi. Yalnızca dörder vakada membranöz HBsAg ve sitoplazmik HBeAg ekpresyonu gösterildi. Nükleer HBeAg ekspresyonu, hem HBeAg hem de HBV DNA pozitifi iğ iyle korele bulundu. HBeAg+ grupta, HBV DNA ve nükleer HBeAg' nin birlikte pozitif olduğu vaka sayısı anti-HBe+ gruptakinden yüksekti. Tersine, bu iki markırın da negatif olduğu hasta sayısı anti-HBe+ grupta yüksekti. En duyarlı replikasyon markın olan HBV DNA 'sı negatif olduğu halde nükleer HBeAg 'si pozitif olan toplam üç vaka saptandı. Nükleer HBeAg ve sitoplazmik HBsAg ile diğer parametreler arasında korelasyon bulunamadı. Bu çalışma göstermiştir ki, tanısal amaçla karaciğer biyopsisi yapıldığında immunohistokimyasal teknikle hepatit B virus antijenlerinin aranması, hastaların daha sağlıklı değerlendirilmesine katkıda bulunacaktır ; fakat tek başına kullanılmamalıdır. Viral replikasyon markırlarının negatif olduğu durumlarda HBeAg ekspresyonundan faydalanılabilir. Bu yöntem yeterince duyarlı değildir ; ancak, ilerde afinitesi daha yüksek antikorlar geliştirilecek olursa kullanımı yaygınlaşabilir. 33
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hepatitis B virus (HBV) infections which has various clinical presentations are frequently seen all the world. The results of the routinely used serological tests in diagnosis may show discordance with our classical knowledges. These findings guided the researchers to emerge new studies. In our study, we evaluated the hepatic expression of hepatitis B surface and core antigen (HBsAg, HBeAg) in patients with chronic hepatitis B and their correlation with serum hepatitis B 'e' antigen (HBeAg), viral DNA (HBV DNA), levels of alanine transaminase (ALT) and histopathological activity index.42 patients with chronic hepatitis B who admitted to Ibn-i Sina Hospital of Ankara University Medical Faculty are included in this study.HBeAg / anti-HBe was assayed by ELISA, HBV DNA by liquid hybridization, ALT by autoanalysers and antigen expression by immunoperoxidase staining method. 17 patients were found positive for HBeAg and 25 patients were positive for anti-HBe. HBV DNA was positive in 18 patients. Hepatocyte HBsAg was detected in 83.3 % of all patients and it was cytoplasmic. Hepatocyte HBeAg was detected in 30.9 % of all patients and it was nuclear. Membranous staining of HBsAg was detected in four patients and cytoplasmic staining for HBeAg was detected in another four cases. The expression of nuclear HBeAg was correlated with serum HBeAg and HBV DNA positivity.The HBV DNA and nuclear HBeAg seropositivity was higher in HBeAg+ group than in anti-HBe* group. We found three patients whose nuclear HBeAg was positive, but HBV DNA was negative. However there was no correlation between nuclear HBeAg and other parameters and also between cytoplasmic HBsAg and all parameters. In conclusion, HBV antigens may be searched by immunostaining, but it mustn't used alone to make diagnosis. It may be used with molecular biologic techniques.