KOBİ'lerde yatırım eğilimleri: 2005 yılında Konya ili örneği
Investment tendencies in SMEs: The case of Konya city in 2005 year
- Tez No: 188372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAYAN KOVANLIKAYA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETKurumsallaşmış şirketlerin belki de son 10 yıldır bilgi ve iletişimteknolojilerine yaptıkları yatırımlar oldukça artmıştır. Günümüzde şirketler, bilgi veiletişim araçlarına yaptıkları yatırımların büyümelerine ve gelişmelerine sebebiyetveren etkenlerin başında olduğunu kabul etmişlerdir.Konya ili küçük ve orta boy işletmeler açısından oldukça zengin birkonumdadır. Konya'da gıda ve kozmetik sektöründeki işletmelerin bilgi ve iletişimaraçlarını kullandıklarını ve edindiklerini kısmen görmekteyiz. Buna karşınişletmelerin özellikle teknik bilgi ve deneyim eksiliği ile birlikte, işletmelerinkendilerine daha az risk getiren yatırımlarda bulunmaları onların bu alanlara ciddişekilde yatırım yapmalarını engellemektedir. Yine araştırmada işletmelerin yeniekonomiye ve e- ticarete ne kadar geçebildikleri ve ne kadar geçmeye isteklioldukları araştırılmıştır.ANAHTAR KEL MELER : Konya, KOB , Yeni Ekonomi, Yatırım,e- Ticaret
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe investments of institutionalized companies on information andcommunication technologies have increased in probably last ten years. Nowcompanies have admitted that their investments on the means of information andcommunication are on the head of the factors leading their growth and development.The province of Konya has a rich position in terms of small and mediumenterprises. We partly notice that the enterprises in food and cosmetic sectors inKonya are using and acquiring means of information and communication. However,in addition to deficiencies in especially in technical knowledge and experience ofenterprises, that enterprises invest in the areas having lesser risk for themselvesprevents them from doing investment seriously in these areas. Still, in the study it hasbeen searched that how much enterprises could adopt new economics and ?trade, andhow much they are willing to adopt them.KEY WORDS: Konya, SME, New Economics, Investment, e -Trade