Din sosyolojisi bağlamında Fransız sosyolog Pierre Bourdieu-klasik sosyoloji ilişkisi
In The context of sociology of religion the relationship between French sociologist Pierre Bourdieu and classical sociology
  1. Tez No: 188373
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BESİM DELLALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET(D N SOSYOLOJ S BAĞLAMINDA, FRANSIZ SOSYOLOG PIERREBOURDIEU-KLAS K SOSYOLOJ L ŞK S )Bu çalışmada önce alan kavramı ele alınarak, Bourdieu'nun temelkavramları ve teorik yaklaşımı tanıtılmıştır. Daha sonra dini alanın yapısı, dinialan içindeki iktidar ilişkileri, dini sermaye, alan içindeki faillerin ilişkileri vemücadeleleri gibi konular üzerinde durulmuştur. Pierre Bourdieu'yu ve onunsosyolojisini tanıtmak amacının yanında; Bourdieu literatüründe marjinalkalmış bir konuyu irdeleyerek, Bourdieu'nun epistemolojik temellerini veKlasik Sosyoloji'nin önemli temsilcilerinden Max Weber ile olan ilişkisinianlamak amaçlanmaktadır.ANAHTAR KEL MELER: Alan, sermaye,din, Bourdieu, Weber,
Özet (Çeviri)
SUMMARY(IN THE CONTEXT OF SOCIOLOGY OF RELIGION THE RELATIONSHIPBETWEEN FRENCH SOCIOLOGIST PIERRE BOURDIEU ANDCLASSICAL SOCIOLOGY)In this study, Bourdieu?s fundamental concepts and theoriticalapproach have been depicted through covering the concept of field. Then,the structure of religious field, power relationships within religious field,religious capital, struggles and relationships among agents have beendiscussed. In addition to the aim of portraying Pierre Bourdieu?s sociology, itis also aimed to understand epistemological foundations of Bourdieu andtheoretical interaction between Bourdieu and Max Weber in the context ofreligious field which is a marjinalized issue within studies on Bourdieu.KEYWORDS: Field, Capital, Religion, Bourdieu, Weber